
Do przodu, do przodu, powtarzałem sobie w myślach, starając się zignorować własny nierówny oddech, zaciskając dłonie na aluminiowych uchwytach żywnościowej boi. Platon znajdował się już blisko, wiedziałem jednak, że w bezkresie wystarczy chwila nieuwagi, wybiórcza głuchota, by było po mnie. Skupiłem się więc z całej siły, aby nie zapatrzyć się na łyskające z setek jednostek astronomicznych grynszpanowe cuda odległej galaktyki, lub na gorejącego olbrzyma z prawej. Zezując na jego protuberancje, na te warkocze plazmy wmrożone w gwiezdną koronę, odczuwałem nabrzmiewające w duszy ambiwalencje. Z jednej strony bowiem na samą myśl o późniejszym opuszczeniu Platona, hipotetycznie będąc na znacznie niższej orbicie i podczas piekielnego apocentrum niemal dławiłem się strachem, z drugiej jednak do gazowego boga ciągnęła mnie jakaś nieznana siła, zupełnie jakbym chciał przyspieszyć „Z prochu powstałeś…” Całą świadomością trzymałem się wiary, że to nie brak instynktu przetrwania, lecz zwykłe fantazjowanie, chore wyobrażenia zbyt długo przebywającego w kosmosie człowieka. Typowa aberracja, a nie patologia jak u Diany. Przecież nikt normalny nie wystawiłby się dobrowolnie na działanie wiatru gwiezdnego. Przecież…
Rozmyślanie, zagapienie, ale na szczęście nie wybiórcza głuchota. W hełmie rozległo się pikanie – taki znak ostrzegawczy ustawiłem sobie na lot do Ikara i z powrotem, na wypadek gdybym znalazł się w niewłaściwym położeniu. Chcąc uniknąć wertykalizacji, odpaliłem silniczki korygujące kombinezonu i zacząłem łapać kolejne uchwyty, którymi upstrzona była boja żywnościowa. Poruszałem się powoli jak opadający w wodnej toni plankton. Poza własnym oddechem słyszałem cichutkie trzaski pracującej elektroniki. Część z nich synchronizowała się z moimi ruchami; zgięcie nóg, wyprostowanie ręki, zakleszczające się na uchwycie palce dłoni – trzask, trzask – i wtedy wydawało mi się, że to łożyska skafandra zamarzają, że gdzieś powstała nieszczelność. Ale przecież nawet wtedy nadal słyszałbym tylko siebie.
Odzyskawszy właściwą pozycję, obejrzałem się na Ikara. Podczas gwiezdnej podróży wiele razy nawiedzał mnie sen. Wkraczałem na pokład opuszczonej stacji orbitalnej, na której dokonywałem wstrząsających odkryć. Nocne mary powstające z ciągłych rozmyślań, ze snucia hipotez, tworzonych siłą rozpędu przez mój rozszalały umysł; perpetuum mobile następnych i następnych teorii spiskowych. Ale na opuszczonej stacji realia okazały się nie tylko bardziej złożone, ale paradoksalnie również znacznie dziwniejsze od snów. Zderzenie z rzeczywistością silnego przekonania, że jedna wizyta w opuszczonym Ikarze pozwoli wyciągnąć sensowne wnioski, skończyło się bolesnym zawodem.
Rutynowo zerknąłem na wskaźnik napromieniowania; zielone tło, wszystko ok. Nagle, wciąż słysząc te cichutkie trzaski w radiu, ujrzałem w pustce człowieka, w pomarańczowym kombinezonie dziurawionym niezliczoną liczbą mikrometeorów. Nie, nie, to przecież niemożliwe. Poruszyłem głową, chcąc w ten sposób strząsnąć fantasmagoryczne obrazy, ale zerowa grawitacja nie pozwalała na szybkie ruchy. Psyche totalnie sprzężona z ciałem, obce środowisko dodaje do zmiennych tryb slow motion i już nie możesz funkcjonować normalnie. Leciałem więc dalej, przez chwilę jakby w stuporze, a potem naprzemiennie odrywając ręce od uchwytów boi, żeby nie odciąć narządów i członków od umysłu, żeby kosmos nie stał się moją trumną floatingową.
Nie wytrzymałem, włączyłem radio. Przez chwilę nasłuchiwałem, lecz w eterze grała cisza. Wszyscy na Platonie albo zajmowali się swoimi sprawami, albo rozmawiali na prywatnych częstotliwościach. Ciekawe, że jeszcze nie zauważyli mojego wyjścia; bazę opuściłem dobre trzy godziny temu.
Znów ujrzałem. Na początku tylko zbyt często migające gwiazdy, potem zaś uzmysłowiłem sobie, że to na ich tle porusza się jakiś obiekt. Poruszał się w stronę Platona z prędkością podobną do mojej. I tym razem wcale nie był wytworem mojej wyobraźni.
– Halo, słyszy mnie ktoś? – spytałem na ogólnej częstotliwości.
Cisza.
Oblizałem suche podniebienie i odezwałem się drugi raz.
Cisza.
Wyglądało na to, że faktycznie wszyscy wyłączyli radia. Ale jak…
– Słyszę.
– Piotrek? – spytałem.
– Tak. Ja dziś czuwam, pamiętasz? Dlaczego nie śpisz? Ustaliliśmy, że wszyscy chodzimy o tej samej porze. Nie wiadomo, co jest na Ikarze… Czekaj, czy ty-
Mówił coś dalej, lecz ja z powrotem skupiłem się na obiekcie lecącym do Platona.
___
Palce zawieszone tuż nad klawiaturą, grzbiet wygięty w łuk, nogi podkurczone od przynajmniej trzech godzin. Diana pociągnęła przez słomkę napój izotoniczny, gardłem przelała się kaskada chłodu; impuls przypominający o posiadaniu ciała. Astrofizyczka oblizała suche wargi, mrugnęła, przeciągnęła się z cichym westchnieniem. Jeszcze nie wydarzyło się nic spektakularnego, ale kobieta wiedziała, że to tylko kwestia czasu. Na pierwszy rzut oka gwiazda wyglądała typowo. Zdjęcia w podczerwieni i ultrafiolecie, odczyty fal radiowych, analiza promieniowania korpuskularnego – wszystko było zgodne z dotychczasową wiedzą o podobnych ciałach niebieskich. Prawda jednak kryła się głębiej. Diana wierzyła, że wystarczy oddzielić szczegóły od tła, niuanse od szumu, wyekstrahować istotę, aby zrozumieć niezwykłość RS Essedi. Poznać Demiurga.
Pochyliła się nad pulpitem i znów wczytała w tabele, wykresy i dane, w tę niezwykle złożoną historię aktywności. Zmiany – intensywnie myślała, marszcząc czoło i przykładając do ust palec – to właśnie zmiany stanowiły olbrzyma. Tam, miliony kilometrów od Platona, miała miejsce przyspieszona ewolucja. Miliony, miliardy chemio-fizycznych iteracji, ale również akumulacja nowych konfiguracji; plateau plus nowość równa się progres. Tylko gdzie, do cholery, Diana miała szukać? W polu magnetycznym, protuberancjach, koronalnych wyrzutach masy, a może niżej, w fotosferze lub nawet w samym jądrze? Od czego zacząć, jak nie pomylić skutku z przyczyną, korelacji z wynikaniem? Nie, zaraz, przecież tu nie ma żadnych korelacji, to nie zwykłe życie, żadna biologia. Diana zamrugała, przetarła zmęczone oczy. Jak nie wpaść w pułapkę percepcji własnego gatunku? Bezwiednie obgryzając paznokieć, kobieta przeskoczyła od wpłaszczonego w układ współrzędnych widma spektroskopowego, przez obrazy poszczególnych promieniowań, aż po graficzną analizę procesów zachodzących w samym jądrze Demiurga.
Astrofizyczka pociągnęła kolejny łyk napoju izotonicznego i prawie się zakrztusiła, słysząc Jerzego:
– Przecież wystarczy wyregulować, żeby się nie męczyć.
Odkręciła się, spojrzała na medyka przekrwionymi oczami. Czyżby znał sposób…?
– Co? – spytała zachrypniętym głosem.
– Zniszczysz sobie kręgosłup. Trzeba cię pilnować jak dziecka.
Odetchnęła, ponuro się uśmiechając.
– Odwal się. Na dorożkarza lepiej się myśli.
– Na dorożkarza? – zdziwił się Jerzy.
– Taka pozycja. Nieważne. Czego chcesz?
– Martwię się o ciebie. Od kiedy…
Zbyła go gestem dłoni, ale zreflektowała się, zanim Jerzy zaczął swoje monotonne pouczania.
– Chyba masz rację – wybąkała, zezując na interfejs. Gdyby przegapiła coś ważnego przez tę durną rozmowę… Westchnęła, przeciągnęła się i zastygła w wyprostowanej pozycji. – Okej. Będę pamiętać o plecach.
Jerzy jednak nadal nad nią stał.
– Posłuchaj…
– Przyniosłeś tabletki? – przerwała mu.
– Już ci się skończyły? – zdziwił się.
– Prawie. Nie chcę przerywać pracy.
Jerzy zasępił się.
– Pod warunkiem, że wreszcie ruszysz się stąd.
Spojrzała na niego pytająco.
– Poćwiczysz – wyjaśnił.
– Zwariowałeś!?
Jerzy podszedł, położył dłoń na jej ramieniu, ścisnął.
– Badania są bardzo ważne, ale w takim stanie wiele nie odkryjesz. Prędzej się wykończysz.
– Dobra. – Zrzuciła natrętną dłoń z ramienia. – Niech ci będzie. Jeśli mógłbyś teraz wyjść-
Ale Jerzy nie zamierzał wychodzić.
– Chcę czegoś jeszcze.
– Nie mam czasu…
Jerzy, delikatnie chwytając pod pachy, podniósł ją z krzesła.
– Będzie szybko – obiecał.
Najpierw ocierał się kroczem o jej tyłek. Dalej Diana miała czarną dziurę w pamięci.
Kiedy została sama, usiadła, przysunęła się bliżej interfejsu i wznowiła prace. Protuberancje, koronalne wyrzuty masy, tak, to tutaj znajdzie odpowiedzi. Potężne burze radiowe z pewnością nie bez przyczyny były tak rzadkim zjawiskiem na Demiurgu.
___
Kiedy śluza próżniowa zamknęła się, poczułem zawroty głowy. Moduł wyjściowy Ikara przywitał mnie migocącym bladoszarym oświetleniem oraz… sztuczną grawitacją? Nieufnie puściłem uchwyty stabilizujące i przez moment stałem cały spięty; kora nowa jakby zastygła, czekając na weryfikację przesączanych przez ciało danych. Gadzi mózg wreszcie uznał, że wszystko jest w porządku, zrobiłem więc pierwszy, drugi, trzeci krok przed siebie. Z każdym kolejnym wchodziłem głębiej w korytarz, przypominający gardło potężnej bestii, mgliście zdając sobie sprawę, że mrugam do taktu migającego oświetlenia, że nierówno oddycham.
Poruszałem się powoli, ostrożnie, co chwilę zerkając na prawą dłoń z analizatorem; optymalna do życia mieszanka gazów, szkodliwe promieniowanie na akceptowalnym poziomie.
Trafiłem na rozwidlenie. Rozejrzałem się po ścianach, szukając jakichkolwiek drogowskazów; przypadkowość, w którą wpadłem, zaczynała mnie przerażać. Cholerna wycieczka na Ikara, impuls, improwizacja nie uwzględniająca reszty załogi Platona. Nikt nie wiedział, że tu jestem. A teraz, jako psycholog, któremu w tętnice wgryzał się dysonans poznawczy, próbowałem swym działaniom nadać przynajmniej odrobinę logiki.
Wszystkie ściany były jednolicie szare, tylko w jednym miejscu zauważyłem drobne pęknięcie, spod którego wyzierał splot kabelków, więc nie miałem innego wyboru, jak znowu zdać się na losowe rozwiązanie. Poszedłem w prawo. Korytarz kończył się kolejną śluzą, za którą było ciasne pomieszczenie. Panowała tu ciemność, ale nie całkowita i po chwili się do niej przyzwyczaiłem.
W kilku miejscach migały punkciki, przypominające ślepia drapieżników schowanych w leśnych gęstwinach. Prawdopodobnie to tylko pełna agregatów sterownia, ale przez kilka silnych uderzeń serca miałem przemożną ochotę cofnąć się, wrócić na Platona… W obliczu tkwienia na opuszczonym Ikarze nawet rozmowa z Dianą wydała mi się kusząca. Bo w pewnym sensie to miejsce naprawdę wyglądało jak dżungla. Logika oddawała wodze pobudzonej wyobraźni, przekształcającej setki półcieni i krzywizn w niebezpieczny leśny habitat.
Problem polegał na tym, że nie mogłem teraz zrezygnować. Uświadomiłem sobie, dlaczego tu naprawdę jestem. Powodował mną irracjonalny egocentryzm, imperatyw każący chronić Ikara przed jakimkolwiek zewnętrznym wpływem. Przynajmniej do czasu, aż nie rozeznam się w sytuacji dokładniej, a póki co wiedziałem niewiele.
Co chwilę sprawdzałem poziom tlenu i promieniowania. Według odczytów mogłem bez obaw wyłączyć tlen. Doskonale zdawałem sobie sprawę, że z podekscytowania marnuję go znacznie więcej, niż powinienem. Wystarczyło odciąć dopływ i schować hełm, żeby zyskać cenny czas na zagłębianie się w zakamarki opustoszałej bazy, być może nawet dojść do części B. O ile jednak w jasnym module wyjściowym wahałem się, o tyle w tych ciemnościach nie miałem najmniejszych wątpliwości; w grę nie wchodziło najmniejsze ryzyko. Zdecydowałem się jedynie włączyć zintegrowane ze skafandrem reflektory, jeden przymocowany w okolicy tułowia, drugi na przedramieniu; światło wydobyło z mroku wąską alejkę, musnęło obłe kształty agregatów. Ruszyłem przed siebie, cienie popłynęły, zafalowały. W radiu coś trzasnęło, pisnęło, pojawił się szum. Pokrzepiłem się myślą, że to jakieś sprzężenie z tutejszą aparaturą.
Za zakrętem trafiłem na wyjście ze sterowni. Wpisałem na terminalu przy śluzie kod, mrużąc oczy przed odbijanym z bliskiej odległości światłem reflektorów, i ostrożnie wszedłem do kolejnego korytarza. Na jego końcu trafiłem na rozwidlenie, lecz w przeciwieństwie do poprzedniego na ścianie były strzałki, pod nimi zaś napisy. W prawo do sypialni, w lewo do pomieszczeń badawczych, rekreacyjnych i mesy.
Westchnąłem, sprawdziłem poziom tlenu i promieniowania – w normie – kilka razy pogłośniłem i przyciszyłem radio, podreptałem w miejscu, a potem powtórzyłem te czynności, i jeszcze raz, w innej kolejności, jak w nerwicy natręctw. Impas przełamały ciarki na przedramionach i plecach. Na samą myśl o… Wyobraziłem sobie dziesiątki sypialni, a w każdej rozciągnięty na łóżku trup. Ze zwiotczałymi członkami, z wykręconą pod nienaturalnym kątem głową, blady, obmierzły, o twarzy zastygłej w potwornym grymasie uśmiechu, bez oczu, z oczami, pozbawiony dolnej szczęki… Przełknąłem ślinę i zmusiłem się do skręcenia w prawo, obawiając się, że gdybym zwlekał jeszcze choćby chwilę, strach sparaliżowałby mnie na wieczność. To dziecinne, powtarzałem w duchu, nic złego mnie tu nie spotka.
I znowu ujrzałem martwe ciała.
Pokręciłem głową, jakby to miało pomóc pozbyć się chorych wizji, zamrugałem, wziąłem głębszy wdech.
Postanowiłem liczyć. Własny głos na tle sączącego się z radia szumu brzmiał dziwnie obco, dodał jednak otuchy. Jeden reflektor oświetlał drogę przede mną, drugi błądził po ścianach, miejscami idealnie gładkich, miejscami upstrzonych puszkami instalacyjnymi, kamerami oraz siateczkami kabli. Te ostatnie jak gigantyczne sploty nerwowe, wychodzące ze ściany w jednym miejscu i ginące w niej w drugim wraz z innymi skupiskami syntetycznych neuronów. Albo gdzieś daleko w mroku, poza zasięgiem wzroku.
Przestałem liczyć, stanąłem, oblizałem suche usta. To musiał być jeden z pasaży wypoczynkowych. Omiatając snopem światła biegnące po obu stronach wejścia do sypialń, wyobrażałem sobie, jak jeszcze kilka lat temu chodzili tędy ludzie, spieszący się na badania, do mesy, hali rekreacyjnej czy innych miejsc. Stopniowo docierało do mnie, że Ikar jest naprawdę olbrzymi. Platon, nasz niewielki statek, był w porównaniu z nim żałośnie mały. Jeśli zamierzałem odkryć tajemnice tego opustoszałego miejsca, będę musiał zdjąć kask. Inaczej…
Radio zapiszczało, a potem rozległ się czyjś głos.
– Halo? – spytałem na kanale ogólnym.
Coś trzasnęło, zaszumiało.
– Słyszycie mnie?
Cisza.
Kto mógłby próbować się skontaktować? Marek i Jerzy z pewnością spali, Adam, ten apatyczny socjolog, z powodu słabego samopoczucia od kilku dni nawet nie wychodził ze swojej kajuty. Zostawał Piotr albo szurnięta Diana. Astrofizyczkę natychmiast wykluczyłem, w związku z czym trafiło na pilota.
Przez chwilę wywoływałem go. Bezskutecznie. Tłumaczyłem sobie, że to tylko niegroźna paranoja, spowodowana deprecjacją zmysłu wzroku; cholerne ciemności z jednej strony wyostrzały słuch, z drugiej sprawiały, że mózg zaczynał składać docierające informacje jak ćpun puzzle.
Otworzyły się drzwi jednej z sypialni. Ot tak, po prostu, akurat na nie świeciłem, były zamknięte, aż nagle wsunęły się w ścianę. Boże, Jezu, kurwa. Czułem, jak strach mrozi mi krew w żyłach. Serce skurczyło się, zamarło i rozkurczyło z podwójną siłą. Zerknąłem na aparaturę – powietrze i promieniowanie okej – pogłośniłem i przyciszyłem radio. Oddychałem wolno i głęboko, w skroniach nieregularnie dudniła krew. Światło reflektora podrygiwało na metalicznych futrynach. Serce jak zapowietrzający się maratończyk – dum-dum dum-dum du-DUM.
Za wszelką cenę chcąc uniknąć katatonicznego osłupienia, zebrałem się w sobie i ruszyłem w stronę sypialni.
W środku znajdowało się łóżko, jakieś szuflady i to wszystko. Nic nie znalazłem. Oddychałem jak wariat, w skroniach łomotała krew, gardło wyschło na wiór.
Wyszedłem na korytarz tyłem, zaświeciłem w lewo i wtedy zobaczyłem COŚ.
Radio zapiszczało, przez szum przebił się jakiś niewyraźny głos.
Z tej odległości widziałem jedynie odcinający się na tle tunelu kształt. Jakby rozciągniętą w pionie plamę, falującą i… Zmrużyłem oczy, zamrugałem. Miałem ochotę je przetrzeć, nie wierząc… Plama rosła, rosła, rosła.
Rzuciłem się do ucieczki. Korytarzem – jeden snop reflektora oświetlał drogę przede mną, drugi, trzymany w dłoni, spastycznie wyrywał ciemności sploty nerwowe Ikara – sterownią/dżunglą – prehistoryczne atawizmy do oporu dokręciły śruby gruczołom dokrewnym; adrenalina zasztormiła w żyłach – prosto w światło modułu wyjściowego. Drżącą dłonią wpisałem na terminalu kod.
Odsunąłem się od śluzy kilka kroków. Wydawało mi się, że ktoś w nią uderza od drugiej strony.
dum-dum dum-dum du-DUM.
Chwilę tak stałem, a potem, kiedy się odwróciłem i ruszyłem do śluzy próżniowej, zauważyłem w kącie ogromną boję żywnościową. Miałem pewność, że wcześniej jej tu nie było.
___
Siedziałem przy stole cicho, mając nadzieję, iż nikt nie poruszy kwestii mojej niesubordynacji, że przegapili kluczowe momenty z nagrania kamer. Z kamienną twarzą obserwowałem dyskusję, obawiając się, że najdrobniejszy grymas mogą zinterpretować jako dowód winy.
Piotr zerknął na zegarek i zaczął mówić dalej, skacząc wzrokiem od jednego do drugiego członka załogi, jakby w ten sposób chciał zachować nad nami pełną władzę. Co było niemożliwe – choćby nie wiadomo jak wielką miał siłę perswazji, w obecnych warunkach mógł liczyć jedynie na to, że się nie pozabijamy. Czułem ulgę, ponieważ pilot swym zachowaniem skutecznie absorbował uwagę pozostałych.
Obserwowałem.
Jerzy, nasz medyk, stał oparty o ścianę, ze splecionymi z tyłu dłońmi. Nieruchomo, jak idealnie wyeksponowana grą świateł i cieni postać z horroru. Prawa część twarzy dziwnie spięta: kącik ust podniesiony, błysk zębów niby w grymasie grożenia, policzek podkurczony tuż przy oku, oko rozszerzone…
Przełknąłem ślinę, spojrzałem na radiolożkę.
Ewa siedziała na stole, machała zwieszonymi z niego nogami, sącząc z kubka napój izotoniczny. W jej ciemnych oczach błyszczało podekscytowanie.
– Czterdziesta godzina na orbicie – powtórzył słowa Piotra Marek. Inżynier siedział na krześle, odchylony do tyłu, z nogami opartymi o stół, ze skrzyżowanymi ramionami i elektrycznym papierosem wsadzonym za ucho. – Czterdziesta godzina, a my nic. Czekamy na zbawienie?
– Ewa próbowała w tym czasie nawiązać kontakt z Ikarem – odparł Piotr. – To nie wyścigi. Przed wyruszeniem powinniśmy zebrać jak najwięcej danych.
– Najwięcej danych zbierzemy na Ikarze.
– Dajmy Ewie jeszcze trochę czasu.
Marek pokręcił z dezaprobatą głową i zapalił papierosa.
– Świetnie – powiedział. – Miesiącami dobierają członków załogi, a potem i tak jeden drugiego traktuje jak kretyna.
Nogi Ewy zamarły.
– Masz jakiś problem? – spytała Marka.
– Tak, z marnowaniem czasu.
– Sugerujesz…
– Skarbie, mówię wprost, że to było bezsensowne. Przecież próbowaliśmy nawiązać z nimi kontakt przez całą drogę. Co miałoby się teraz zmienić?
– Pomyśleliśmy – wtrącił Piotr – ze jeśli wejdziemy na orbitę, zauważą nas i dadzą jakiś znak życia. Poza tym komunikujemy nie tylko drogą radiową.
Marek odchrząknął.
– Okej, nie moje kompetencje. Chcę tylko wiedzieć, kiedy wreszcie zaczniemy działać.
Wszyscy spojrzeli na Piotra.
Na samą myśl o powrocie na Ikara zrobiło mi się słabo; krew zadudniła w skroniach, oddech przyspieszył, czoło zrosił pot. Zacząłem gorączkowo rozmyślać, czy nie powinienem powiedzieć im o tym, co odkryłem podczas samotnej wycieczki. Z jednej strony pragnąłem to z siebie wyrzucić, z drugiej domyślałem się, że raczej by mi nie uwierzyli. Lub uznaliby za szaleńca. W końcu kto normalny opuszcza Platona, nie informując reszty załogi?
– Jestem ciekawy, co myśli Karol – powiedział pilot.
Poczułem na sobie lustrujące spojrzenia.
– Słucham? A, prawda. Nie jestem osobą od podejmowania takich decyzji, ale jeśli moja opinia ma w czymś pomoc, to…
Piotr patrzył ma mnie szczególnie intensywnie.
Uciekłem wzrokiem, przypominając sobie wszystkie wyniki testów psychologicznych, do których miałem wgląd przed wyruszeniem Platona. Badania pomyślnie przeszli wszyscy – Jerzy, Adam, Piotr, Ewa, Diana – lecz to było jakiś czas temu. Natomiast testy okresowe… Podróż niewątpliwie odcisnęła na nas swe piętno, ale tylko Diana odmówiła mi dalszej współpracy.
Zastukałem palcami w blat, zamknąłem oczy.
– Karol?
Rozejrzałem się jak osaczone zwierzę, przełknąłem ślinę.
– W mojej opinii jesteśmy gotowi wyruszyć na Ikara. Poza Dianą, która nie chce poddawać się testom.
– To ją automatycznie wyklucza? – spytał Jerzy.
– Nie, ale jak sami wiecie… zachowuje się nietypowo… nieprzewidywalnie, uważam.
– Widzimy – powiedział przeciągle Piotr, patrząc mi głęboko w oczy. – Nie jesteś w stanie nic wywnioskować z rozmów z nią?
Wzruszyłem ramionami.
– Dla mnie nie ma wątpliwości, że Diana zostaje – rzucił jakby od niechcenia Marek. – Ta dupa jest stuknięta.
Na zdrowej części twarzy Jerzego mignęła irytacja.
– Diana prowadzi badania gwiazdy – powiedział medyk.
– Co nie zmienia faktu, iż powinna tu z nami być – zauważył Piotr.
– Ani tego – Jerzy spojrzał na mnie spode łba – że Karol sobie odpuścił.
– Stan Diany nie jest groźny – skłamałem.
Jerzy prychnął.
– Natomiast Adam – prędko zmieniłem temat. – Adam…
– Właśnie! – Ożywił się Marek. – Chciałem z nim porozmawiać, ale w pokoju go nie było.
– Był – powiedziałem.– Rzadko od siebie wychodzi. Wydaje mi się, że stracił… motywację do działania. Nic mu się nie chce. Odpowiada na pytania, lecz sam nie nawiązuje interakcji. – Przetarłem szczypiące oczy, westchnąłem. – Adam jest bardzo ważny, prawda? – Spojrzałem na Piotra. – Socjolog na statku, na którym ludzie znikli bez śladu. Cholera wie.
– Co mu właściwie dolega? – spytała medyka Ewa.
Jerzy rozłożył ręce.
– Nie wiem. To raczej choroba umysłu, nie ciała. Spytajmy psychola. – Podszedł pewnym krokiem, stanął tuż nade mną. – Karol, potrafisz zaobserwować coś poza tym, że ktoś się uśmiechnął albo skrzywił?
Wstałem i spojrzałem chudemu fiutowi w oczy.
– Co jesteś taki spięty? – spytałem głośno. A potem, przystawiając usta do jego ucha, szepnąłem: – Nie ruchałeś Diany?
Na szpetnej gębie Jerzego mignął strach.
– Odpierdol się – wybąkał i wrócił pod ścianę.
Tylko ja wiedziałem o upodobaniach sukinsyna.
– Może podzielisz się tym, co ci powiedziałem? – pytając, nie mogłem powstrzymać złośliwego uśmiechu.
– Uspokójcie się – powiedział Piotr. Omiótł załogę chłodnym spojrzeniem. – Musimy porozmawiać z Adamem. I ktoś koniecznie musi zostać z Dianą.
Marek uniósł ręce w obronnym geście.
– Ja z wariatką nie chcę mieć nic wspólnego.
Jerzy przez chwile wyraźnie się wahał, widziałem jak nerwowo na mnie spogląda, ale ostatecznie zgłosił się na ochotnika.
– Piotr, jesteś pilotem – wtrąciła Ewa – więc to ty powinieneś zostać.
Piotr otworzył usta, zawahał się i zamilkł.
– Polecę z wami – rzekł wreszcie. – Jerzy sobie poradzi. Odpocznijcie i przygotujcie się zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi. Wyruszamy za dziesięć godzin.
Jerzy, nagle pełny wigoru, opuścił mesę pierwszy. Domyśliłem się, że idzie do Diany. Jezu, jak ona mogła się nim nie brzydzić?
Marek wstał, włożył papierosa za ucho i przeciągnął się, podążając spojrzeniem za Ewą.
– Dziesięć godzin – burknął, udając się za radiolożką.
– Karol, zaczekaj – zatrzymał mnie Piotr.
Kiedy wszyscy opuścili mesę, pilot syknął:
– Czy ty całkiem oszalałeś? Dlaczego poleciałeś sam na Ikara? Zdajesz sobie sprawę, jakie to było bezmyślne?
– Przepraszam.
Piotr wytrzeszczył oczy.
– Przepraszasz? Może sam zrób sobie te cholerne testy? – Walnął pięścią w ścianę. – Człowieku, po wszystkich spodziewałbym się czegoś głupiego, ale nie po tobie. Miałeś mnie wspierać, pomagać trzymać porządek… Jesteś stuknięty bardziej od Diany!
– Zgoda, głupio zrobiłem…
– Wróciłeś z boja żywnościową – przerwał ostro Piotr.
Wzruszyłem ramionami.
– Pomyślałem, że może się przydać. Do badań, wyjaśnić przyczynę zaginięcia załogi… Chciałem wam o tym powiedzieć.
Piotr pokręcił głową.
– Jezu, Karol… Mamy badać własne jedzenie?
Zamrugałem, zdziwiony.
– Chodź.
Ruszyłem za nim do modułu wyjściowego.
– To jest nasza boja żywnościowa! – wyjaśnił Piotr, zatrzymując się przy metalicznie połyskującej kuli. – Zabrałeś ją na Ikara, a potem z nią wróciłeś. – Pokręcił głową. Na jego opanowanej zwykle twarzy malowała się zgroza.
Obejrzałem boję ze wszystkich stron. Wyglądało na to, że miał rację.
– To nie wszystko – odezwał się pilot.
Poszliśmy do kabiny. Piotr pokazał mi nagranie z kamery.
– Film urywa się jakieś dwie godziny przed twoim wyjściem i tuż przed tym, jak wróciłeś.
– A mnie nagrało – powiedziałem głupio.
– Tak. Zobacz teraz to. Każdy z nas ma identyfikator, który jest odczytywany przez SI Platona. – Mamy okres obejmujący pierwsze chwilowe wyłączenie kamer, twoje opuszczenie statku, drugie kilkuminutowe wyłączenie kamer i wreszcie twój powrót. Siedem odczytów, natomiast gdy poleciałeś na Ikara, już sześć. Teoretycznie wszystko się zgadza.
– Ja nie wyłączyłem kamery.
– Może i nie. Z kim tam byłeś?
– Co? – zdziwiłem się. – Przecież sam wspomniałeś, beze mnie było sześć identyfikatorów.
Piotr uśmiechnął się podstępnie.
– Teoretycznie wszystko się zgadza. Dla pewności sprawdziłem odczyty emisji cieplnej prowadzone przez SI. Zgadnij. SI rozpoznała pięć źródeł, pięć ciał, pięcioro członków załogi… Jeszcze przed twoim wyjściem było ich sześć… Z kim poleciałeś? Kto opuścił Platona, zanim ty to zrobiłeś?
– Byłem sam na Ikarze.
– Ktoś opuścił Platona dwie godziny przed tobą. Kto?
– Nie wiem.
Piotr westchnął ciężko.
– Niedługo wyruszamy. Opowiedz mi o wszystkim. Statek jest skażony? Można tam normalnie oddychać? – W jego głosie usłyszałem ciekawość poznawczą, ten głód wiedzy, który mnie ostatecznie pchnął w objęcia irracjonalizmu. – Opowiedz mi.
___
Biegła po trzydziestopięciometrowej elipsie, niezbornie jak uwięzione w pułapce zwierzę, na które zaczynał działać pocisk usypiający. Dawno nie ćwiczyła, a teraz zaczęła bez rozgrzewki. Trudno było złapać odpowiedni rytm, odnaleźć pozycję ciała, wyrównać oddech. Po prawej stronie przesuwała się gładka ściana, drzwi, znowu ściana, zawieszona u góry kamera szerokokątna, i tak w kółko; błędnik powoli się przyzwyczajał. Diana dotknęła palcami okularów VR, bojąc się, że mogą spaść, przełknęła ślinę, pokręciła głową, zatrzepotała rzęsami, pragnąc strząsnąć z powiek zmęczenie. Wirtualna rzeczywistość przysłaniała salę ćwiczeń niby muślinowa zasłona. W centrum gwiazda, po bokach najważniejsze odczyty – wszystko na bieżąco przesyłane z komputerów astrofizyczki.
Oddzielić szczegóły od tła.
Niuanse od szumu.
Wyekstrahować istotę.
Tylko że…
Brak wystarczających danych.
Pułapki ludzkiej percepcji.
Brzytwa Ockhama?
Ściana-drzwi-ściana-kamera.
Nie widziała ich już. Skupiona całkowicie na przesłaniającym rzeczywistość kosmicznym woalu, na tabelach i wykresach, na odczytach promieniowania, zaabsorbowana gorejącą gwiazdą.
Biegła wpatrzona w gazowego Demiurga i miała wrażenie, że tam jest, na zewnątrz, w kosmosie, w przestrzeni, tuż przy nim. Razem krążą wokół centrum galaktyki, po boskiej orbicie, roznieceni przestrzenią i czasem, zahipnotyzowani szeptem ciemnej materii. Mięśnie ud palił żar kelwinów, na pierś napierał wiatr cząsteczek, próżnia podgrzewała płyny, a oni pędzili. Przez wszechkalejdoskop supernowych, czerwonych karłów, horyzontów zdarzeń. Diana wpadła w trans i poczuła, że może biec tak bez końca. Osiemdziesiąte piąte okrążenie, dziewięćdziesiąte, sił przybywało, osiągała kolejne i kolejne transcendentności, wznosiła się na coraz wyższe poziomy poznania, ad infinitum, biegła i biegła, zanurzona w muślinowych projekcjach. Aż Demiurg wyrwał się z grawitacyjnych okowów i obrał nowy tor wędrówki, wprost ku czarnej dziurze; Diana zamrugała, zdziwiona, zgubiła dotychczasowy rytm i omal się nie przewróciła.
W wejściu do modułu ćwiczebnego stał Karol. Patrzył na nią badawczo, przez pierwszych kilka sekund nie kryjąc zdziwienia.
– Musimy porozmawiać – powiedział, powoli się do niej zbliżając, wchodząc w światłocienie jak skradający się do ofiary drapieżca. – Diana…
– Daj mi spokój.
– Nie musisz mnie unikać.
Diana zmniejszyła kontrast między muślinową zasłoną a rzeczywistością i gniewnie spojrzała na psychologa.
– Najpierw mnie męczysz tymi cholernymi testami, potem olewasz, a teraz znowu zaczynasz. Nie potrzebuję twojej pomocy. Znajdź sobie inny obiekt do eksperymentów.
– Jedno pytanie.
– Nie potrzebuję twojej pomocy! – syknęła. – Nieś ją innym, nie wiem, na przykład Adamowi.
– Adamowi? – Karol z trudem przełknął ślinę. – Skąd wiesz?
– To mały statek. Wszyscy wszystko wiedzą.
Karol pokręcił głową.
– Nie zamierzam ci pomagać. Ani prosić o wykonanie testu. Przyszedłem porozmawiać o twojej samotnej wycieczce na Ikara.
Diana osłupiała.
Psycholog zbliżył się, przesłaniając sylwetką wirtualną połać kosmosu, zatrzymał, a potem zrobił kolejne dwa kroki, aż jego głowa idealnie wpasowała się w projekcję gwiazdy.
– To jak będzie? – spytał Karol-Demiurg. – Powiesz mi o tym, czy mam spytać innych? Pomyśl. Ty mi powiesz, dlaczego tam byłaś, a ja… ja zdradzę ci swój sekret.
Diana prychnęła, przekręciła głowę w lewo, usuwając natręta z pola widzenia.
– Wal się.
Karol parsknął.
– Mamy tak podobne priorytety, a zachowujesz się… jakbym zrobił ci jakąś krzywdę. Pomyśl tylko.
Diana od wielu dni bezustannie śledziła odczyty aktywności Demiurga, rzadko kiedy wychodziła z własnej kabiny, niewiele jadła, a ten kretyn oskarżał ją o beztroską wycieczkę na Ikara!
– Siedzę u siebie. Spytaj, kogokolwiek, nie ruszam się…
– A dziś?
– Co?
– Jesteś poza gniazdkiem. Dlaczego nagle zaczęłaś ćwiczyć? Mhm?
Diana chciała go ominąć i wyjść stąd, ale Karol chwycił ją za przegub.
– Ja też tam byłem – powiedział konspiracyjnie, gdy ich twarze znalazły się w odległości stosownej jedynie kochankom. – W ciemnościach, tam, gdzie okazało się, że człowiek może swobodnie oddychać. Sam w tym okropnym, opustoszałym miejscu… A potem widziałem, jak wracasz na Platona. – Wzmocnił uścisk. – Nie rób ze mnie kretyna. Byłaś na Ikarze, w pasażu kabin wypoczynkowych. – Jego głos zadrżał, ale się nie złamał. – To był impuls, gdybym jednak wiedział, przysięgam, gdybyś mi tylko powiedziała o swoich planach, nie uciekłbym. Mogliśmy udać się tam razem – westchnął, puścił ją.
Mówił dalej, lecz Diana już go nie słyszała. Widząc rozbłyskujący woal – rodzącą się na Demiurgu potężną protuberancję – odepchnęła Karola i pobiegła do swojej kabiny.
___
Piotr kazał autopilotowi Platona podlecieć jak najbliżej Ikara.
Byliśmy gotowi, skupieni w ciasnej śluzie wyjściowej. Ewa oparta o ścianę, niby spokojna, zdradzały ją jednak nerwowe ruchy nogą. Marka nosiło – chodził w kółko, zatrzymywał się, a gdy zerkał na wciąż migające czerwone światełko, unosił w rezygnacji ramiona, kręcił głową lub klął pod nosem; aktywność fizyczna dawała upust emocjom, z którymi bez papierosa, swoistego uspołeczniającego rekwizytu, inżynier słabo sobie radził. Albo, zastanawiałem się, może to ja się denerwuję, rzutuję afekty na innych. Projekcje, tak, to całkiem prawdopodobne, bo przecież jaki człowiek, tym bardziej psycholog, akceptowałby u siebie napady paniki – któż w takim stanie nie chciałby podjąć walki o kontrolę nad własnym ja?
Stałem nieruchomo, pod natrętnym spojrzeniem Piotra, i starałem się powstrzymać lawinę myśli. Po głowie chodził mi Adam, nasz socjolog, który najwidoczniej sfiksował. Dwie godziny temu próbowałem z nim porozmawiać. Drzwi do kabiny były zamknięte, więc włączyłem radio. O dziwo udało się. Powiedział, że wie, iż wyruszamy, a kiedy potwierdziłem i spytałem, czyby chciał też polecieć, rzucił szybkie „powodzenia” i rozłączył się. Wciąż słyszałem ten smutny, cichy głos. Bardziej męczyły mnie jednak myśli o Dianie, powracające jak bumerang pieprzone ruminacje. Czy słusznie ją podejrzewałem? Na pewno zrobiłem dobrze, mówiąc o swojej wyprawie na Ikara? Sęk w tym, że wszyscy mogli już o tym wiedzieć, ale uparcie wierzyłem w profesjonalizm Piotra.
Czerwone światełko przestało migać, zmieniło kolor na zielony i wylecieliśmy w kosmiczną przestrzeń. Ikar znajdował się znacznie bliżej niż podczas mojej ostatniej podróży. Blisko tysiącosobowa kolonia orbitalna, z którą nie było żadnego kontaktu. Oddalona o czterdzieści jeden i pół tysiąca jednostek astronomicznych od najbliższej zamieszkałej przez ludzi planety. Niegdysiejszy azyl, obecnie opuszczona kupa stopów metali, elektroniki, niezliczonych kompozytów. Ślepa, głucha na nawoływania bestia. Ona, kwintesencja aberracji, suma ludzkich patologii, na orbicie gwiazdy RS Essedi. Niedoskonałość krążąca wokół doskonałości. Wesz żerująca na energii gazowego boga.
Piotr wpisał kod do śluzy próżniowej i znaleźliśmy się w module wejściowym. Poczekałem, aż uwierzą w sztuczną grawitację, tak jak ja wtedy, i ruszyłem przed siebie.
– Moment – zaskrzeczał w radiu głos Piotra.
Nacisnął coś na przedramieniu i w powietrzu pojawił się obraz. Po chwili zrozumiałem, że to mapa. Gdy Piotr zoomował na nasze położenie, oszołomił mnie ogrom Ikara.
– Znajdujemy się na osiemnastym, czyli jednym z górnych poziomów.
Marek podszedł bliżej i wskazał coś na mapie.
– Muszę to zobaczyć – powiedział.
W sterowni włączyliśmy reflektory; snopy światła zawirowały w mrokach.
Marek podchodził do agregatów, interfejsów, nad niektórymi zatrzymywał się na dłużej, dotykał kabli, instalacji, sprawdzał ich przebieg, kręcił głową, mruczał, wzdychał. Jak zardzewiały robot, który kiedyś wykonywał tu pracę, ale zapomniał, jaką. Piotr podążał za nim, ja z Ewą staliśmy w miejscu i błądziliśmy światłami.
– Znalazłem interfejs – powiedział Marek. – Chyba nawet działa.
– Sczytaj z niego dane – polecił Piotr.
– Captain Obvious. Mam złączkę, ale interfejs jest kodowany. To chwilę zajmie.
– Ile?
– Zależy. Jeśli złamię kod, na samo sczytanie danych, dajmy na to, góra piętnaście minut.
– Okej. Nie wyłączaj radia. Nie będziemy tracić czasu. Idziemy dalej.
– Mamy go tu zostawić? – spytała Ewa. – Jak się rozdzielać, to lepiej po dwie osoby.
– Dlatego zostaniecie razem. Ja z Karolem… Karol, chodź do mnie.
Zbliżyłem się do zawieszonej w powietrzu niebieskiej mapy.
– To tu widziałeś tę… rzecz? – Spytał Piotr, uprzednio zmieniając kanał na prywatny.
Potwierdziłem.
Ruszyliśmy w głąb bestii.
W pasażu sypialnianym Piotr zdjął hełm. Mnie kazał zrobić to samo. Spojrzałem na odczyty – poziom tlenu i promieniowania w akceptowalnym poziomie. Na polecenie głosowe hełm złożył się i schował z tyłu kombinezonu. Ikar żył. Słyszałem jego cichutkie pobrzękiwanie, cykanie, stukot, szum.
W pewnym momencie zacząłem dywagować na temat wątpliwych kwestii. Nie miałem pewności, czy Piotr mnie słucha. Szedł z przodu, powoli, ostrożnie, skrupulatnie wyszarpując światłem tajemnice ciemności. Mimo to mówiłem dalej; własny głos dodawał pewności siebie.
– Fale radiowe potrzebują szesnaście miesięcy, aby dotrzeć z Ikara do naszej stacji, dodaj kolejne pół roku zwłoki Federacji, tyle samo czasu na przygotowania, i wreszcie piętnaście lat lotu Platona. Od dawna nie ma z nimi kontaktu. Przepadli na siedemnaście lat. Mhm. – Kroczyliśmy pasażem i zaglądaliśmy do pokojów wypoczynkowych. – Zastanawia mnie jednak inna kwestia: dlaczego wysłano nas tak późno.
Piotr omiótł światłem kolejny pusty pokój, odetchnął z ulgą i spojrzał na mnie.
– Widocznie teoria rozproszenia homo sapiens ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. A przynajmniej niektóre z jej twierdzeń.
– Rozproszenie?
Piotr uniósł brwi.
– Nie słyszałeś? – Ruszył ciemnym pasażem dalej. – Czym się zajmowałeś wcześniej?
– Byłem mentorem przedsiębiorców, lekarzem dusz, od czego, nawiasem mówiąc, moja mocno ucierpiała, wchodziłem w skład członków Najwyższej Rady zajmującej się cenzurą sztuki. Wiesz, jak trudna jest walka o fundusze na pionierskie badania neurologiczne? Za tamte bzdury mi płacili, ale żeby pomóc lepiej poznać mózg, zapomnij. Swoją drogą to zabawne, mózg poznający mózg. Umysł oglądający się w lustrze – zachichotałem, odchrząknąłem. – Oczywiście, trafiło na mnie nie tylko dlatego, że jestem psychologiem. W Progresji Inc. Wybierałem ludzi, którzy mieli zasiedlać planowane kolonie orbitalne.
– I nie słyszałeś o jednej z podstawowych teorii? To już niemal aksjomat. Chodziło mi o ten punkt, który mówi o ratowaniu odległych kolonii… orbitalnych, planetarnych, wszystko jedno.
– Słyszałem, słyszałem. Nie zawsze opłaca się lecieć wyciągać z tarapatów ad hoc. Raz, ekonomia, dwa, żadna prowizorka nie wchodzi w grę. Ale…
– Co ale? – Piotr zatrzymał się.
– Demografia takich miejsc jest zupełnie inna niż ta, którą znaliśmy z Ziemi. Dobierz lemingi tak, żeby populacja za jakiś czas nie okazała się ani za duża, ani za mała. Psychosocjologiczna probabilistyka, mhm, na pierwszy rzut oka może wydawać się wróżbiarstwem, w rzeczywistości jednak faktycznie zmniejsza do minimum ryzyko niepowodzenia. W tworzeniu takiej społeczności musisz być precyzyjny jak nanochirurg. Nie zawsze się udaje. Niby przewidywania genetyczne poszły do przodu, niby łatwiej ocenić kto-co-kiedy-jak, ale historia zna przecież przypadki, i to nie odległe w czasie, gdy trzeba było dowozić ludzi. Lecz nigdy nie zdarzyło się tak, żeby nagle cała baza, cała pierdolona stacja opustoszała. Powinni nas wysłać od razu.
– Kto by przypuszczał…
– Właśnie.
– Wnioski?
Wzruszyłem ramionami. Bynajmniej nie dlatego, że wiedza, którą chciałem się podzielić, była mi obojętna. Powoli dochodziłem do konkluzji, od których przejęło mnie dotkliwe zimno. Chciałem zagadać własne lęki, te jednak chwyciły mnie mocno za trzewia i wiedziałem, że żadna sztuczka, żaden gest, żaden mechanizm obronny już nie pomoże. Wziąłem głębszy wdech, znów wzruszyłem ramionami, pragnąc zdeprecjonować powagę sytuacji. Dum-dum dum-dum du-DUM.
– Weź na warsztat wszystkie możliwości. Przyleciał ktoś z innego społeczeństwa i porwał lub zabił mieszkańców Ikara? Mało prawdopodobne, zbyt duże odległości. Poza tym, nie ma sensownych powodów, dla których mieliby to zrobić. Dwa, zapaść pola grawitacyjnego? – Stuknąłem nogą o metal. – Nie. Brak tlenu, zbyt wysokie promieniowanie? Kurwa, nie. Co jeszcze?
Zapadła chwila pół-ciszy. Cichutkie pobrzękiwanie, cykanie, stukot, szum. Ikar z nas drwił.
– Musi istnieć jakieś logiczne wytłumaczenie – rzekł Piotr.
Lód skuł mi kręgosłup.
– I tego właśnie się obawiam.
– Złamałem zabezpieczenia – odezwał się na radiu Marek.
– I? – spytał Piotr.
– Jeszcze nie wiem, dajcie mi chwilę… Straszny tu bałagan. Niemożliwe, żeby te rejestry były defaultowe. Ktoś nieźle namieszał.
Pasaż wypoczynkowy skończył się. Przez entą śluzę wkroczyliśmy do wielkiego, owalnego pomieszczenia, w którym częściowo działało oświetlenie. Na okrągłym stole walały się jednorazowe kubeczki, tu i ówdzie widniały pozasychane plamy po rozlanych napojach, przywodzące na myśl prymitywny test Rorschacha, ołówki, e-notatnik, sterta elektronicznych papierosów, iniektory, jakieś rękawice… Powoli, bardzo powoli podeszliśmy do tego bałaganu. Podniosłem urządzenie z kilkunastocalowym wyświetlaczem. Ekran ożył w moich dłoniach. Piotr stanął obok.
– Jezu, co to za bohomazy.
Cała strona w różnokolorowych piktogramach, słowach, szlaczkach, połączonych liniami. Strzałki, do góry, do dołu, w dwie strony, przyczyny i skutki, domniemane implikacje.
– Mapa umysłu – mruknąłem.
Gwiazdy, słońca, wielorękie istoty, progres, regres, małpa, spirala DNA, w centrum homo sapiens otoczony emanującym promieniście kołem; kierunek:
– genetyka, epigenetyka, mutacje, dawna Ziemia,
– biotechnologia, bioinżynieria, wszczepy,
– genetyka, epigenetyka, mutacje, stacja orbitalna,
Niżej jakby opalizująca bańka. Napierały na nią groty włóczni, włócznie tworzyły wachlarz zapełniony wyrazami; jonizujące alfa i beta, elektromagnetyczne, mieszane, korpuskularne, a od każdego z nich odchodziły przerywane linie prowadzące do reszty słów-kluczy. Kombinezon, milisiwierty, Ikar, przepuszczalność…
– Co to, kurwa, jest – jęknął Piotr.
– Jakiś notatnik.
– Panowie, mamy problem – odezwał się na radiu Marek. – Wszystkie systemy są sprawne, udało mi się nawet włączyć oświetlenie w paru miejscach. Bąbel magnetosferyczny jest aktywny.
– W czym więc ten pieprzony problem? – spytał oschle Piotr.
– To, co działa poprawnie, to cała część A. Część B Ikara jest… Ja pierdolę, nie mam pojęcia, co tam się dzieje. Te wszystkie dziwne rejestry, o których wcześniej wspomniałem, pochodzą właśnie z części B. Albo to błędy systemu, jakieś artefakty, albo…
– Tak?
– Nie wiem. Naprawdę nie wiem.
Piotr wyświetlił mapę Ikara.
– Okej, idziemy tam z Karolem.
Wziąłem ze sobą notatnik z mapą myśli i ruszyłem za pilotem.
– A – dodał Marek. – System nadawczy też działa.
– Co? – zdziwiłem się.
– Radio – powiedziała Ewa. – Ktoś coś rozumie?
Zarechotałem nerwowo.
– Więc mamy ludzi, którzy odbierają sygnały, ale z jakiegoś powodu nie dają odpowiedzi.
– O ile faktycznie ktoś tu jest – rzucił Piotr.
– Przecież nie wyparowali.
Wszyscy zgodnie zamilkli.
Doszliśmy do śluzy łączącej części A i B. Piotr wpisał na terminalu kod dostępu. Nie zadziałał. Pilot jeszcze raz wstukał kombinację cyfr i liter, spojrzał na łyskającą czerwoną lampkę, walnął pięścią w ścianę.
– Odpalaj hełm – powiedział.
Zaklął siarczyście, wyjął palnik acetylenowy. Błękit błysnął, zasyczał w kontakcie ze śluzą, poleciały skry. Gdy ostatnie z nich odbiły się od podłogi i zakończyły efemeryczny żywot, Piotr pchnął wypaloną część śluzy. Nastąpił huk i w kuckach przeszliśmy do tunelu, jednego z wielu łączników części A i B Ikara. Słysząc pisk czujników promieniowania, zatrzymaliśmy się.
0,2
0,4
0,6
0,8
Milisiwierty trzaskały w nas jak skompresowane w czasie zdjęcia rentgenowskie.
Na końcu tunelu powtórka z rozrywki; palnik, błękit, skry.
I znów wkroczyliśmy w półmroki. Włączyliśmy reflektory, snopy światła zawisły w sporym pomieszczeniu jak gargantuiczne pajęcze nici, po czym zaczęły leniwie błądzić po ścianach. Według mapy znajdowaliśmy się w przedsionku. Niedaleko stąd powinna być sterownia, ale i tak niczego byśmy się nie dowiedzieli; jedynie Marek miał złącze do interfejsów.
– Nic więcej tu nie znajdziemy. – Na głos Ewy w radiu aż podskoczyłem. – Pójdziemy dalej.
– Zostańcie na miejscu – powiedział Piotr.
– Nie będziemy bezsensownie marnować tlenu – włączył się Marek.
– Nie macie mapy. Zostańcie.
– Bujaj się – warknął Marek.
Rozłączyli się.
___
Jerzy patrzył, jak załoga Platona wylatuje w kosmos. Gdy cztery punkciki dotarły do Ikara, medyk odetchnął z ulgą. Czekał na ten moment od dawna. Był podekscytowany tak bardzo, że idąc do własnego pokoju, cały się trząsł. Na miejscu musiał zaaplikować sobie zastrzyk uspokajający. Trochę pomógł, ale jaja nadal bolały jak diabli. Obawiał się, że Diana nie będzie chciała z nim rozmawiać, tym bardziej po tym, jak złamał dane słowo, lecz z drugiej strony bez tabletek astrofizyczka w końcu uśnie, a przecież przerwanie badań nad tą durną gwiazdą jest ostatnią rzeczą, której by chciała. Dlatego założył, że jednak poświęci mu trochę uwagi.
Jednak nawet jeśli Diana się odezwie, nie liczył na nic więcej. Dlatego zabrał ze sobą chusteczkę oraz środek usypiający w aerozolu. Astrofizyczka wreszcie zregeneruje siły, a on sobie ulży. Zaczął fantazjować, co z nią zrobi, aż mu stanął.
Wyszedł z kabiny, lecz szybko wrócił, klnąc pod nosem; w korytarzu kręcił się Adam. Cholerny socjolog przez ostatni tydzień większość czasu siedział zamknięty u siebie, a teraz, akurat teraz zebrało mu się na spacerek. Jerzy, wkurwiony jak nigdy, z kutasem twardym jak stal, czekał.
Po dłuższym czasie, zdziwiony, poderwał się z koi. Przez minutę sądził, że tylko mu się zdaje, ale tego delikatnego, osobliwego czucia w kościach nie pomyliłby z niczym innym; Platon z całą pewnością przyspieszał.
Jerzy pobiegł do kabiny pilota. Przy konsolach tkwił Adam.
– Co tu robisz? – spytał medyk.
Adam odwrócił się, powoli, jakby w zwolnionym tempie.
– Nic – odpowiedział.
– Dlaczego nie poleciałeś z resztą? Powinieneś rozeznać się w sytuacji, wyjść na zewnątrz…
Adam ruszył w jego kierunku.
– Byłem – powiedział beznamiętnie. – Byłem na zewnątrz.
___
Prawie udało się.
Oddzielić szczegóły od tła.
Niuanse od szumu.
Wyekstrahować istotę.
Prawie…
Potwornie zmęczona Diana, wpatrzona w Demiurga, popijała kolejny napój izotoniczny. Miotały nią ambiwalentne emocje. Czuła się zawiedziona, ponieważ sądziła, że potężne protuberancje zapowiadają gwałtownie rosnącą aktywność gwiazdy. Gdyby okazało się to prawdą, astrofizyczka byłaby niemal bezpośrednim świadkiem niesamowitych zdarzeń. Tak wielkie koronalne wyrzuty masy mogły stanowić klucz do rozwikłania zagadki Ikara.
Gdy jednak przeanalizowała odczyty skrupulatniej, wyszło na jaw, że w koronalnych wyrzutach masy Demiurga nie ma żadnej osobliwości. Być może była jakaś podczas poprzednich burz radiowych, tego jednak już nie sprawdzi.
Analizując RS Essedi, Diana srodze się zawiodła, ale gdy mimowolnie zaczęła wspominać ćwiczenia, doznała olśnienia. Wystarczyło bowiem wyjść poza schemat tu i teraz, rozszerzyć badania, zmienić rozdzielczość obserwowanych zdarzeń. Essedum, sprawdziła, to po łacinie rydwan. Jaki był kiedyś Demiurg? Gdzie się znajdował, gdzie jest obecnie i dokąd zmierza? Tak, to orbita jest niezmiernie ważna. Dianie zaświtało to już podczas treningu, gdy krążyła z RS Essedi po boskiej elipsie. Tylko że wtedy pojawił się ten durny psycholog.
Ambiwalencje.
Gorycz porażki i nagła wiara w sukces
Diana nie mogła usiedzieć w miejscu. Wstała, wyprostowała zesztywniały grzbiet, kości chrupnęły. Nachyliła się nad terminalem, wstukała kilka poleceń, Ok., zaraz, gdzieś tu były… Są!
Obiekt: gwiazda RS Essedi.
Położenie: galaktyka Wielkiego Oka.
Jedno okrążenie wokół centrum galaktyki: sto milionów lat.
Najbliższa gwiazda: pięć lat świetlnych.
Najbliższa planeta: 0,65 roku świetlnego.
Diana zaczęła analizować tor lotu RS Essedi, piekielne sto, dwieście milionów lat. Znała położenie gwiazdy względem pozostałych ciał niebieskich w galaktyce Wielkiego Oka, mogła sprawdzić, co ma istotny wpływ na Demiurga, ale ustalić, gdzie powyższy zaczepi się po połączeniu galaktyk? Niemożliwe. Komputery zwyczajnie nie były w stanie – podczas obliczeń albo się zacinały, albo sypały artefaktami jak obłąkani magicy.
Powieki ciążyły coraz bardziej, ciało zalewały fale ciepła, umysł zwalniał, zwalniał…
Diana się poderwała, przeciągnęła i wyszła na korytarz. Jerzego nie znalazła ani w jego pokoju, ani w mesie. Rdzeń Platona także pogrążony był w mroku, ciszy i bezruchu. Gdzie był ten upierdliwy medyk?
Została kajuta kapitana.
– Piotrek? – Diana zmarszczyła brwi, widząc stojącą przy konsolach sylwetkę.
– Słucham? – Strach w głosie. A potem nagła ulga. – Nie, przecież poleciał na Ikara. Z Karolem, Markiem i Ewą.
Diana rozpoznała Adama. Zrobiła niepewny krok do przodu.
– A medyk?
– Jerzy… Tak, on też. Z nimi.
Diana podeszła bliżej, spojrzała na instrumentarium pilota, a potem na socjologa, zacisnęła pięści.
– Dokąd lecimy?
Nie odpowiedział, więc spróbowała go minąć i zatrzymać Platona. Adam zagrodził jej drogę.
– Pojebało cię? – syknęła.
– Nic nie rozumiesz. – Socjolog na znak szczerości uniósł ręce. – Nie chcą, żebyśmy kontaktowali się z bazą.
– Nie wierzę. Piotr nigdy by…
– Mam go w dupie! – Adam wybuchnął i odwrócił się do niej plecami. – Pokażę ci coś. – Zaczął manipulować przy konsoli sterowniczej. – Tam, na Ikarze, dzieją się niesamowite rzeczy. Ci ludzie chcą wyzwolić własny gatunek. Wiesz, czym jest bierność w kosmosie? To petryfikacja, wegetowanie.
– Rozmawiałeś z nimi? – Diana podeszła bliżej mężczyzny. – I nic nam nie powiedziałeś? Ewa sześć lat próbowała się z nimi skontaktować.
– Tak, wiem. Ja zrobiłem to szybciej, jeszcze na początku naszego lotu. Zrozum, Ikar jest jak drzewko bonsai. Odpowiednio pielęgnowany, będzie żył długo. A Federacja nie słynie z subtelności. Wiesz, że część B stacji jest zbudowana z innych kompozytów? Zobacz, głównie aluminium, brakuje wody, oczywiście poza środkowymi poziomami, które zostały zbudowane z myślą o hydroponicznych uprawach. To dlatego, żeby-
Diana użyła paralizatora; Adam zadygotał i padł na ziemię. Astrofizyczka ukucnęła nad zwiniętym jak embrion mężczyzną, uważnie się mu przyjrzała.
– Nie rozumiesz – wymamrotał Adam. – Nadal nic nie rozumiesz. Pomyśl tylko, poświęciłaś się badaniu gwiazdy, żeby zrozumieć jej niezwykłość. Teraz masz gotowe odpowiedzi, musisz tylko wyciągnąć po nie rękę.
Diana zwiększyła moc pastucha i przyłożyła go do mocno tętniącej skroni.
– Dlaczego Federacja nic nam nie powiedziała?
– Ponieważ nic nie wiedzieli. Ikar jest własnością Tabula Incorporated, a ta nie chciała pozwolić na wysłanie nas.
– Nie rozumiem.
– Do diabła, kobieto, szefowie Tabula to planowali! Ale Federacja we wszystkim musi maczać palce, nikt nie jest w stanie się jej sprzeciwić, więc…
Diana docisnęła paralizator mocniej, palec wskazujący położyła na przycisku i zastygła w bezruchu. Nie mając najmniejszego pojęcia, że i tak już podjęła decyzję.
___
Szliśmy w milczeniu, z otwartymi ustami, szperając w półcieniach snopami świateł, starając się zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Jak znaleźć logikę w całkowitym chaosie? W pasażu sypialnianym rosły rośliny, z sufitu kapała woda, ściany sypały skrami. Fragmentaryczne, migające lampy wygrywały światłocieniem melodie chaosu. Szedłem za Piotrem, milisiwierty trzaskały, w skroniach dum-dum dum-dum DU-dum, kręgosłupem mroźne szzzz-szzzz. W pokojach wypoczynkowych dzicz: paprocie, trawy, ręczniki, skafandry, e-notatniki, w kątach pajęczyny. Piotr w jedną wszedł i zaklął. Pierwszy raz usłyszałem w jego głosie rodzący się strach.
Za pasażem wypoczynkowym przepastne pomieszczenie, trudno powiedzieć mesa czy sala ćwiczeń. A potem weszliśmy głębiej i głębiej w gardło bestii.
Przed kolejnym wejściem sączyła się niebieska łuna. Piotr zaklął i wszedł do środka.
– Jezu – usłyszałem w radiu.
dum-dum dum-dum DU-dum.
– Co? – spytałem głupio.
Nie odpowiedział. Wydawało mi się, że czuję na ramieniu czyjś oddech.
Piotr stał przed ogromnym hologramem.
– Jezu… – szeptał.
Na hologramie punkciki; krążyły, gasły i rozświetlały się niczym boje żywnościowe, ciągnęły za sobą warkocze, emanowały światłem.
– Mapa kosmosu – powiedziałem, podchodząc bliżej.
Skinął głową.
– Galaktyka Wielkiego Oka. Niesamowite.
Zmrużyłem oczy.
– Nie rozumiem.
Wskazał palcem.
– Orbita RS Essedi. Zobacz, jest dokładnie opisana. Gwiazda znajduje na obrzeżu Wielkiego Oka…
– Którego środkiem jest olbrzymia czarna dziura.
– Tak. Ale nie o to chodzi. Spójrz. Tu, na końcu hologramu, wyraźnie widać skrawek galaktyki Einsteina. Animacja się zapętla. Galaktyki mają się zderzyć za około trzy miliony lat.
– Przecież to powszechna wiedza.
– Tak. Nas interesuje, co stanie się z RS Essedi. Według hologramu, pod wpływem zmiany sił grawitacyjnych, wstrzeli się tu.
– Ktoś to obliczył? – zdziwiłem się.
– Na to wygląda.
Prychnąłem. Absurd sytuacji zaczynał mnie przerażać.
– To niemożliwe. Przecież… Po co im ta wiedza?
Piotr pokręcił głową.
– Istotniejsze jest promieniowanie. Dlaczego część A jest nieskażona? Podejrzewam, że bąbel magnetosferyczny skurczył się i nie obejmuje działaniem części B.
– Przecież promieniowanie jest zbyt niskie.
– Jeżeli masz rację, to-
Nagle szybka jego hełmu pękła. Wytrzeszczył oczy, dotknął uszkodzonej powierzchni palcami dłoni.
– Co…
Spojrzałem na napromieniowanie. Dwieście milisiwiertów.
Piotr uśmiechnął się.
– Mogę oddychać. Jezu, Karol, mogę oddychać.
Cień mignął za hologramem. Odsunąłem się w stronę wyjścia. Widziałem, jak Piotr się uśmiecha, jak chce mi coś powiedzieć, otwiera usta, a potem coś na niego skoczyło.
Nawet nie zauważyłem, kiedy zacząłem biec, wstrząsany dreszczami przerażenia. Na granicy świadomości zdawałem sobie sprawę, że powinienem pomóc Piotrowi, bo przecież miałem broń, ale wzburzone hormony miast walczyć kazały uciekać. Popędziłem ile sił w płucach, omal nie wpadając na ściany, na przemian klnąc i błagając nie wiadomo o co. Dum-dum DU-dum DU-dum. Gdy zbliżyłem się do tunelu łączącego obydwie części stacji, wywołałem na radiu Marka i Ewę.
Cisza.
Wypalonym w śluzie otworem wpadłem prosto w silne światło.
– Karol? – kobiecy głos.
Zwolniłem, obejrzałem się za siebie.
– Ewa? – wydyszałem. – Ewa, uciekajcie do śluzy próżniowej.
– On tu jest.
Przez kilka mocnych uderzeń serca myślałem, że chodzi jej o Marka.
– Kto? Gdzie jesteś?
– Na dole. My… – Ewa szlochała. – Niepotrzebnie tu zeszliśmy. Marek. On… On chyba nie żyje.
Zawirowało mi w głowie, stanąłem, zgiąłem się w pół, dłońmi oparłem o drżące kolana.
– Co?
– Tu ktoś jest. Jejku, Karol, pomóż mi.
Ciało zlał zimny pot, nudności podeszły do gardła.
– Boję się. Pomóż mi.
Przed oczami zamigotały mroczki.
– Po cholerę tam schodziliście – sapnąłem.
– Proszę, pomóż. Proszę…
– Po chuj tam schodziliście! – warknąłem.
Ewa się rozpłakała. Wyłączyłem radio i udałem się do modułu wyjściowego. Raz jeszcze włączyłem radio – Ewa szlochała – a potem ją zablokowałem i, cały roztrzęsiony, wyleciałem w przestrzeń. Ani na sekundę nie spuszczałem z przeszklonych oczu Platona. Leciałem, leciałem, leciałem, serce biło coraz spokojniej, myśli zwolniły, zastygły, aż w końcu straciłem poczucie czasu, wpadłem w percepcyjny oniryzm; skafander trumną floatingową.
Ocknąłem się i zdałem sobie sprawę, że ani trochę nie zbliżyłem się do statku. Wywołałem na radiu Jerzego. Cisza. Dianę. Cisza. Adama, nic. Spojrzałem za siebie, na Ikara; jeszcze nie było za późno, mogłem tam wrócić. Do miejsca, w którym COŚ zabiło Piotra. „…bąbel magnetosferyczny skurczył się i nie obejmuje działaniem części B” Nie, pomyślałem, nie, nie, nie. DNA dwóch populacji, różnice między nimi, sterylna część A, zapuszczona B… Albo rozwiązanie okazało się banalnie proste, albo zaczynałem mieć urojenia. Ikar posiadał nie jeden, lecz dwa bąble magnetosferyczne. Jeden działał prawidłowo, drugi zaś był ustawiony na słabszą moc, tak aby promieniowanie… Jezu, oni chcieli zmodyfikować ciśnienie ewolucyjne, sprawić, żeby zmiany w kodzie genetycznym zachodziły szybciej/inaczej.
A jeśli chodziło o coś więcej? Zderzenie galaktyk, zmiana orbity RS Essedi… Czy ktoś planowałby ewolucję w tak potężnej perspektywie?
To był impuls, coś przeskoczyło w głowie i ogarnął mnie paniczny strach. Dum-dum dum-dum DU-dum. Chciałem się miotać, wierzgać, ale kosmos odziera człowiecze ciało z wszelkiej ekspresji. Przerażenie rosło, a ja miałem nadzieję, że serce podobnie jak gwiazda spuchnie i zapadnie się w sobie.
Dum-dum dum-dum DU-dum.
Błagam…
Dum-dum dum-dum DU-dum.
Spróbowałem połączyć się z Jerzym, Dianą, Adamem. Cisza. Odblokowałem Ewę. Głucho.
Dum-dum dum-dum dum-dum.
Ułożyłem usta, ale słowa więzły w gardle.
– S…
– Scho…
Schowaj hełm? Nie, nie poddam się teraz, gdy rozwiązałem zagadkę. Muszę wysłać wiadomość do naszej bazy, przylecą po mnie… Za siedemnaście lat.
Odpuściłem. Przez jakiś czas po prostu leciałem. Mój umysł barykadował się mechanizmami obronnymi, budował fortece, odcinał się od bodźców jak mógł, aż nagle… poczułem się malutki i nic nieznaczący. Instynkt przetrwania, wdrukowany w DNA każdego organizmu imperatyw, przestał mieć znaczenie. Kosmos odarł mnie do cna.
Tym razem słowa nie uwięzły w gardle.
Czuję pewien niedosyt, ale uwielbiam takie klimaty.
Smutna kobieta z ogórkiem.
Napisałem długi komentarz, ale nie wiedzieć czemu, nie pojawił się pod opowiadaniem. Choć – chyba – wszystko zrobiłem jak należy. Fak!
Krótko: podobało mi się. Dobra robota, prosiaczku.
Pozdrawiam
Mastiff
Nie przeczytałem systematycznie z powodu ostrego niedostatku czasu, ale wydaje mi się, że dałeś dżezu.
Oczywiście wrócę w końcu tygodnia.
Nie lubię s-f. No zwyczajnie nie lubię, tak samo jak pasztetu i mycia podłóg.
A jednak przeczytałam Twoje opowiadanie, prosiaczku, zafascynowana, zaintrygowana i ogólnie – ach:)
Co zgrzytało:
– w odniesieniu do elokwentnego i bogatego w naukowe wtrącenia sposobu wysławiania się narratora w ustępie trzecim, nie pasowała mi "dolna szczęka". Proponuję zmienić na żuchwę, chyba że ta wybiórcza nieścisłość to celowy zabieg.
– Przyleciał ktoś z innego społeczeństwa i porwał/zabił mieszkańców Ikara?
nie mam pojęcia, jak się wymawia ukośnik.
– "injektory" – chyba: iniektory
– "naćkane" – czy narrator z miasta Łodzi pochodzi?
brakowało gdzieniegdzie przecinków, lecz miejsc nie wskażę – wybacz.
Póki zachwyt i madera we krwi nie znikną, lecę nominować do Biblioteki i piórka:D
Pozdrawiam
EDIT: hahaha, przed chwilą zauważyłam, że wklejając uwagi nie zaznaczyłam, o który fragment mi chodziło i widniało urocze :
w odniesieniu do elokwentnego i bogatego w naukowe wtrącenia sposobu wysławiania się narratora w ustępie…
”Kto się myli w windzie, myli się na wielu poziomach (SPCh)
Wprost ubóstwiam “opuszczone” stacje kosmiczne. W każdej postaci.
Pozdrawiam :)
O rany, o rany, dzięki wszystkim :-)
Alex, błędy poprawione, przynajmniej część. Tej szczęki nie mogę znaleźć, ale chyba z emocji ;-) Jutro w wolnej chwili poszukam.
No, trochę poleciałeś. Fajne, niebanalne pomysły, ciekawie zarysowane interakcje załogi. Ale, żeby nie było zbyt słodko, kilka rzeczy mi zgrzytnęło:
Na pierwszy rzut oka gwiazda wyglądała jak typowy gazowy olbrzym.
A gazowy olbrzym nie jest czasem typem planety?
[…] szurnięty socjolog, z powodu słabego samopoczucia od kilku dni nawet nie wychodził ze swojej kajuty. Zostawał Piotr albo szurnięta Diana.
Powtórzenia.
[…] wchodziłem w skład członków do cenzury sztuki.
Hmmm, rozumiem, że można nie lubić cenzury, ale chyba jednak przegiąłeś z określeniem. ;-)
Babska logika rządzi!
Dzięki, Finklo, ten karygodny błąd to przez zmianę koncepcji – zapomniałem zmienić :-) Pardon
Proszę do odwołania nie zatwierdzać tego tekstu do biblioteki. Prosiaczku, bez wypełnionego pola “fragment” Twoje opowiadanie nie trafi na stronę główną. Po zatwierdzeniu będzie już na to za późno – informacja generuje się (lub nie) automatycznie.
Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki
Przeczytałem z zainteresowaniem, ale mam pytania do autora:
1. Jak zrozumiałem, akcja opowiadania dzieje się w innej niż nasza galaktyce. Z tego wynika, biorąc pod uwagę, że wyliczona z grubsza prędkość statków kosmicznych w opowiadaniu wynosi ok. dziesiątej prędkości światła, to akcja dzieje się w dalekiej przyszłości, około kilkudziesięciu milionów lat.
2. Astronauci w dalekiej przyszłości posługują się… komputerami
3. Na stacji kosmicznej panuje bliżej nieokreślona sztuczna grawitacja. A jaka grawitacja panuje na Platonie?
4. Astronauci posługują się archaicznym palnikiem acetylenowym, sprzed milionów lat.
5. Astronauci badający stację oddychają tlenem, czy to jest tylko skrót myślowy?
Takie pytania nasuną się każdemu fizykowi lub astronomowi. Pozdrawiam.
Ryszardzie,
inna galaktyka owszem, ale raczej nie za kilkadziesiąt milionów lat. Na napęd termojądrowy, mam nadzieję, nie będziemy czekać tak długo. Prędzej alternatywny wszechświat.
Tak, komputerami. Nie ma w tekście jakimi konkretnie. Nazwa została i w przyszłości. Sądzę, że to całkiem prawdopodobne. Poza tym to jest punkt styczności z naszą rzeczywistością. Tak samo palnik acetylenowy. Choć, z palnikiem acetylenowym, przyznam Ci rację, mogłem napisać po prostu “palnik”.
Bohater zdziwił się, że na Ikarze panuje sztuczna grawitacja. W zasadzie taka sama jak na Platonie, ale psycholog podejrzewał, że stacja Ikar będzie w znacznie gorszym stanie, że nastąpiła tam jakaś tragedia, dlatego na początku nie wierzył, że wszystko działa w tej kwestii tak jak powinno.
Tak, z tlenem to skrót myślowy.
Dziękuję za wizytę.
Interesujące opowiadanie. Nie jestem pewien, czy dobrze odczytałem to, czym/jak zmienił się Ikar i jego mieszkańcy, ale nie chcę zdradzać fabuły osobom czytającym najpierw komentarze :) Zasłużona Biblioteka. :)
"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)
Napęd termojądrowy w żadnym razie nie pozwoli na zasiedlenie obcych galaktyk, no chyba że to będzie fantasy, a nie rzetelne S. F. Pozdrawiam.
Ups, coś kiepsko wyglądają listy numerowane w komentarzach, do naprawy.
Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki
Ryszardzie, jestem tego świadomy… Nigdzie nie napisałem, że tak by było.
Prosiaczku, nie gniewaj się, ale nominowałem Twój utwór do wyróżnienia.
Mastiff
Zostały Ci jeszcze ze dwa gazowe olbrzymy.
Babska logika rządzi!
Bohdanie, ależ to dla mnie zaszczyt. Na co miałbym się gniewać? :-)
Finklo, dzięki! Co za wstyd! Mam chyba z 10 wersji opowiadania – przerzucałem pocztą z jednego komputera na drugi – i wyszła lipa. Jedno poprawione, szukam drugiego.
No dobra. Chyba więcej nie ma. :-)
Babska logika rządzi!
Opowiadanie bardzo mi się podobało, choć pozostawiło uczucie pewnego niedosytu. Rozumiem zastosowaną stylizację – naukowy żargon głównego bohatera-narratora, choć nie wiem, czy w ten sposób nie ograniczasz sobie w jakimś stopniu grona odbiorców. Uwagi Ryszarda zasadne, choć są to detale, które z drugiej strony może warto poprawić/wyjaśnić niewielkim nakładem pracy, aby zaspokoić gusta tych bardziej wymagających miłośników SF.
Nie jestem też w 100% przekonany co do składu ekipy ratunkowej – czy była ona w takiej konfiguracji przygotowana na każdą ewentualność. Pozostało też dla mnie zagadką utrzymanie części “A” Ikara w pierwotnym stanie, skoro wydaje się niezamieszkała i niepotrzebna. Ale to są tylko moje drobne wątpliwości, które w bardzo niewielkim stopniu wpłynęły na odbiór tekstu.
Zacznę od marudzenia, ale obiecuję, że później będzie już tylko lepiej.
W moim odczuciu przekombinowałeś z tym żargonem. Szczerze powiedziawszy poczatek opowiadania w ogóle mnie nie wciagnął, ale w trakcie pierwszej sceny z Dianą już zatonęłam. Aczkolwiek, za każdym razem, jak pojawiała się jakaś soczysta porcja psychologiczno-naukowego słownictwa, miałam wrażenie takiego naszpikowania na siłe tekstu słowami typu “ambiwalencja”, że aż mnie język myślowy świerzbił. Każdy bohater czuł się ambiwalentnie, zwykłe zagubienie astronautom nie przystoi ;)
No i coś mi zgrzyta w logice założeń, ale znam się na astronomii równie dobrze, co na uprawie palm kokosowych, więc tutaj sobie odpuszczę większe dywagacje.
A teraz obiecane “bedzie lepiej”.
Moim zdaniem środek akcji wyszedł ci wyśmienicie. A znowu końcówka… pozostawia niedosyt. Ale to nie tylko to. Zakończenie wydaje mi się zwyczajnie zbyt niejasne. I trochę frustrujące – miałam nadzieję na takie odkrywanie tajemnicy wartswami, a tu jeb i koniec. I to koniec zostawiający mnóstwo pytań w głowie, krzyczący wręcz: jeśli chciałeś satsfakcji to trzeba było szukać burdelu!
Ale… to i tak najlepsze opowiadanie, jakie czytałam na tej stronie :) Fakt – zarejestrowana jestem dopiero parę dni, ale podczytuję sobie opowiadania na stronie NF od kilku miesięcy.
Ufff… długi ten komentarz.
Ni to Szatan, ni to Tęcza.
Unfallu, dziękuję za wizytę. Cieszę się, że Ci się podobało :-) Co do wątpliwości/uwag – pozwól, że na razie napiszę Ci na privie, żeby nie spojlować tym, którzy zerkną na komentarze przed właściwym czytaniem. Gdy liczba odwiedzin spadnie, wtedy odpowiedzi zamieszczę tu. Tylko odezwę się wieczorkiem, jak wrócę do mieszkania, bo w pracy mam Meksyk.
Tenszo, dziękuję Ci bardzo. Część Twoich uwag, oczywiście, kwestia gustu. Ale część z pewnością przyda się na przyszłość, podczas pisania kolejnego opowiadania :-)
No – na początku również i moim zdaniem przesadziłeś z paranaukową stylizacją, potem – gdy już ograniczasz tę manierę – czyta się znacznie lepiej. Dobrze, ze stosownym napięciem, wyszły partie tekstu odnoszące się do eksploracji tej stacji kosmicznej, jak również stopniowe odkrywanie tajemnicy – za to finał pozostawia pewien niedosyt.
To ja też poproszę wyjaśnienia na pw ; )
I po co to było?
Wciągające.
Autorowi wolno wymagać pewnego wysiłku interpretacyjnego od czytelnika. I podoba mi się, że w “Spetryfikowanych” mamy zagadkę, dodatkową, ukrytą wizję. Choć przyznam, że brakuje mi jakiejś decydującej (co nie znaczy przecież: oczywistej) wskazówki w ostatnim ustępie. Końcówka niewiele zmienia, jedynie zamyka losy załogi. No tak, i Karol doznaje iluminacji, dzięki czemu czytelnik wie, że również powinien coś pojąć. Ale to, uważam, za mało. Czytelnik może od dawna domyślać się, o co chodzi, jednak po ostatniej scenie i tak nie ma stuprocentowej pewności.
A chodzi, jestem tego niemal pewien, o to, że… [uderzę do Ciebie na priv, Prosiaczku, coby nie spoilerzyć :-)]. No właśnie, niemal.
Nie sięgam kompulsywnie po słownik, gdy nie rozumiem jakiegoś wyrazu. Zwykle po prostu zapamiętuję go do późniejszego sprawdzenia, jeśli sądzę, że warto. Piszę to, ponieważ pamiętam, jak ktoś gdzieś napisał, bodaj czy nie na tym portalu, że z trudem przebrnął przez jedno opowiadanie sf, bo męczyło go ciągłe zaglądanie do słownika. Mnie naukowa stylizacja nie przeszkadza. Uważam, że ma ona swój urok. Czytelnicy sf (najczęściej ci przygodni) nieraz narzekają na zbyt dużo nauki w treści i w stylu. Tymczasem mogliby ją potraktować jako przyjemny, ciekawy, egzotyczny dodatek, element współtworzący klimat opowieści fantastycznej. Bo niektórzy narzekają nawet w przypadkach, gdy znajomość specyficznych pojęć nie jest kluczowa dla zrozumienia fabuły. A zazwyczaj nie jest. Tak jak w tym przypadku, gdzie mamy do czynienia raczej z quite hard sf niż very hard sf.
Stylizacja w “Spetryfikowanych” jest IMO udana. Podobają mi się niektóre opisy i metafory. Co prawda, zauważyłem w tekście parę miejsc, gdzie – moim zdaniem – autor udziwnia trochę na siłę. Występują też jakieś tam małe potknięcia językowe, które każdemu mogą się przytrafić. Naukowo jest rzetelnie, zdecydowanie. Na ile mogę ocenić. W końcu, w przeciwieństwie do autora, jestem laikiem w kwestiach neurobiologii. Mogę jednak zaręczyć, że Prosiaczek nie rzuca bez sensu terminami fizycznymi, jak to się zdarza niektórym pisarzom, i to niestety również tym aspirującym do miana twórców sf. Prosiaczek wie, o czym pisze. I tak powinno być :-)
Na co zwróciłem uwagę:
dostała olśnienia
– doznała olśnienia
poczym
– literówka?
Jeden działał prawidłowo, drugi zaś był ustawiony na słabszą moc, tak aby promieniowanie korpuskularne i kosmiczne…
– Promieniowanie kosmiczne też jest korpuskularne. Prawie w stu procentach lub dokładnie w stu – w zależności od przyjętej definicji.
Kilka drobnych uchybień pewnie się jeszcze znajdzie. Ale to kwestia trzeciorzędna. Nie powinna wpływać na ogólną ocenę.
A moja ocena jest taka, że “Spetryfikowani” są jednym z najlepszych opowiadań gatunku hard sf na portalu. Gratuluję, Prosiaczku :-)
Total recognition is cliché; total surprise is alienating.
Syfie, dzięki. Wszystko chyba napisałem na privie :-)
Jerohu, dziękuję za wskazanie błędów – w wolnej chwili znajdę skurczybyki i poprawię. Dziękuję również za uwagi dotyczące budowy tekstu. To bardzo istotne spostrzeżenia. Wziąłem je na warsztat, pokiwałem głową, mhm, i wyciągnąłem z nich esencję. Mam nadzieję, że przyda się w przyszłości.
Okej, to podnosimy poprzeczkę znacznie wyżej i staramy się ją przeskoczyć. A potem znowu i znowu… Rozwój jest fajny :-)
Dla porządku i ja zostawię komentarz.
Prosiaczku, zapewne już wiesz, że są tacy czytelnicy, których ciasne umysły nie pojmują galaktycznych rozmiarów i fizycznych aspektów Twoich tekstów. Cóż, ja jestem jednym z nich.
Wszyscy się nieziemsko zachwycają, a ja… a ja przyznaję, ze spuszczoną głową, że nie zrozumiałam przesłania i po zakończeniu lektury pozostaję w kropce. O co właściwie chodzi?
Nie mogę w związku z tym niestety napisać, że jestem urzeczona, jak inni, bo nie jestem. Począwszy od początku (jak to zwykle bywa ; ), czyli od ciężkostrawnego wstępu napisanego w typowym dla Ciebie stylu (”Zezując na jego protuberancje, na te warkocze plazmy wmrożone w gwiezdną koronę, odczuwałem nabrzmiewające w duszy ambiwalencje“, ojej), aż do samego końca zdradzającego rozwiązanie zagadki dla mnie niestety niedostępne… Informuję, że przeczytałam, bo nominowane, ale pozostanę neutralna.
Niech inni się zachwycają ; )
Pozdrawiam.
"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr
Czyżbym zaczęła lubić SF? No, to jest po prostu niemożliwe! ;)
Może i przesadziłeś z tym żargonem na początku, nie wiem. Jakoś tak mam, że jak czegoś nie rozumiem, to niekoniecznie widzę w tym winę autora, często raczej własne, ogromniaste luki w wiedzy. Autor nic na to nie poradzi. I to ja się powinnam doedukować, a nie zmuszać Autora do tego, by zniżył się do mojego, niezbyt imponującego poziomu.
Chociaż, skoro piszą o tym w komentarzach powyżej mądrzejsi ode mnie, to może z tym żargonem jest coś na rzeczy. Ja się mogłam jedynie zawziąć, skupić, zmobilizować szare komórki, zagryźć zęby i przebrnąć. No i jak już przebrnęłam przez wstęp, to dalej poszło! Prawdziwy, trzymający w napięciu dreszczowiec. Ciekawie zarysowane sylwetki bohaterów i relacje między nimi.
Jedyny fragment, kiedy poczułam niedosyt, to scena niemalże końcowa, na Ikarze. To, co stało się tam z przedstawicielami misji naukowej opisałeś – mam wrażenie – nieco zbyt pobieżnie, zbyt beznamiętnie. Napięcie nie zostało skumulowane, opis był cały czas na tym samym poziomie, w tym samym tonie co opis wydarzeń poprzedzających.
Podobało mi się, no cóż tu więcej pisać.
To ja się już przyznam, bo trochę namieszałem. Nadinterpretowałem. Ostrzeżenie dla tych, którzy czytali mój komentarz i wzięli sobie do serca słowa o dodatkowej, głębokiej tajemnicy: nie łamcie sobie głów, poszukując jej w "Spetryfikowanych". Okazuje się, że "ukryta wizja" znajduje się głównie w mojej wyobraźni ;-) Którą opowiadanie Prosiaczka pięknie pobudziło, jak widać :-)
Total recognition is cliché; total surprise is alienating.
Wczoraj poszłam spać z błogą świadomością, że wszystkie (no, prawie wszystkie) klocki do siebie pasują. I mam wrażenie, że ktoś mi je przez noc poprzestawiał. :)
Czy to o Twoich tekstach ktoś napisał, że trzeba je czytać dwa razy? No, to zdaje się, że ten ktoś miał rację. :)
Ale o wyjaśnienie na priva prosić nie będę. Najwyżej sobie źle zinterpretuję. Albo nadinterpretuję.
Wizja Jeroha w żaden sposób nie kłóci się z opowiadaniem. To jego interpretacja. Ja, zwyczajnie, pisząc opowiadanie, nie o tym myślałem. Więc spokojnie Ocho :-) No i dzięki za głos. Cieszy mnie, że przekonujesz się do sci-fi między innymi dzięki mojemu tekstowi.
Jeśli chodzi o dwukrotne czytanie – tak, ale to dotyczyło mojego “Absolutnego” To opowiadanie zaś jest mją pierwszą przygodą z kosmosem. Kolejne będzie, mam nadzieję, lepsze :-)
Joseheim, dzięki za wizytę :-)
Nie, nie chodzi mi o wizję Jeroha, jego komentarza właściwie wcześniej nie przeczytałam. Chodzi mi tylko o to, że o ile wczoraj wieczorem wszystko wydawało mi się w tekście jasne, to dziś rano już niekoniecznie. Co nie uważam zresztą za jego wadę, bo fajnie, jeśli czasem ma się okazję chwilę pogłówkować. ;)
Też tak mam z niektórymi opowiadaniami pewnych pisarzy :-)
No więc żeby aby i żaby…
Spotykamy w tym opowiadaniu załogę wysłaną do milczacej stacji badawczej. Czyli, myślę, walnę se kielicha, bo intryga grubymi nićmi szyta, thriller jak w “Obcym” jak nic! Walę więc drugiego kielicha, a tu fabuła se flołtuje wraz z głównym hirołem do stacji. I w ogóle on leci na krzywy ryj, bez zezwoleństwa, znaczy – napięcie rośnie. Umiejętnie dawkowane, podobnie jak zawartość kielicha. No, jest jak trzeba, coś tam tajemniczego w mroku się rusza, kable po fuj wie czemu ze ścian wystają i ogólna straszność oraz tajemniczość, całkiem udanie oddana dość oszczędnym opisem, więc walę dalej kielichy, bo dzięki boskim kielichom może żargon naukowy coś się tam troch lepiej podłapie… A od walenia w kielichy napełnione różnorako muzyka miód dla uszu się niesie, a co, pociągnę sę więc z flachy, by harmonii kielichowego grania nie psuć.
Dalej jest też nieźle – medyk bawi się z astrofizyczką w dymaną dominację, psycholog tajemniczo się załamuje, załoga jest ciekawska i zasuwa na stację, by sprawdzić sensacje przyniesione z samowolki mejn hiroła. I się wciągnąłem tak, że flachę ssać na moment zapomniałem, a dźwięk walonych kielichów ucichł. Czyli, suspens tworzony jak trzeba, niedomówienia, horror się jaki szykuje, patrzeć tylko, jak tu obcy komu z cyca wyskoczy czy coś…
A tu nie. A tu finał, niedopowiedziany, niefilmowy, trzeba chwilę pomyśleć o interpretacji, ale ślady prowadzą szczęśliwie chyba w jednym kierunku – jak w klasycznym, tym inteligenckim, saj faj. Walnąłem więc kielicha, possałem flaszkę i zadumałem się, a w tej zadumie zagłosowałem w nominejszonsach. Bo tytuł ładnie nawiązuje.
Czytane drugi raz też dobre :)
EDIT: Pomijając główną oś fabularną – najbardziej spodobal mi się szkic wpływu długotrwałego odizolowania na grupę ludzi, pojawiające się abberacje w zachowaniach i – nie wiem czy nie nadinterpretuję – ale również pewne poczucie bezkarności, które zdejmuje istniejące na codzień hamulce.
"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)
PsychoFishu, jak to tak, na rympał – walić kielichy podczas mnie czytania? Nie, niemożliwe. Głęboko wierzę, że trunek jednak rozsądnie dawkowałeś, bo gdy sobie wyobrażę, jak pijesz tuż przed podróżą na tarło, jak płyniesz w dół rzeki, jak nieświadomie samobójczo wpadasz do morza i spotykasz foczkę o niemiłym usposobieniu, smutek ściska moje prosiaczkowe serce. W takich chwilach doceniam, że mnie przeznaczone korytko, bezpieczne, spokojne, przytulne… O! Ktoś się zbliża… Hmmm. ;-)
Dzięki za drugi, tak obszerny komentarz :-)
PS Wiem, dlaczego podobał Ci się “…szkic wpływu długotrwałego odizolowania na grupę ludzi…” Z pewnością chodzi o ten fragment “…medyk bawi się z astrofizyczką w dymaną dominację…” Bo widzisz, miał on na celu spajać całość, stanowić zachętę… To znaczy ten fragment, nie medyk. Medyk sobie już nic nie pospaja ;-)
Przejrzałeś mnie na wylot, acz troska twa o trzeźwość mą wzruszyła mnie tak głęboko, że aż sobie walnę kielona jeszcze z tego rozrzewnienia :) Z foczkami zaś to osobna historia, byleby się zagryźć nie dać, to foczki… Ach… Foczki… :)A komentarz musi być obszerny, bo nominacji beryl skwapliwe by nie łyknął, pisząc, żem spamer i cham i tarłowy brutal :)
Uciekaj, uciekaj, na pewno w ręce narzędzie ma zbrodnicze, do świnków szlachtowania przeznaczone! :)
"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)
Może brutal, ale jak się okazuje, wcale nie oślizgły, bynajmniej szorstki. To wrażliwiec jest, i to tak wielki, że łącząc się w bólu zmorfował mordkę na tę do mej podobną.
Spamuj, spamuj, tu każdy ma prawo świntuszyć, ba, wręcz tuszę – nie chcąc skończyć jak tusza – iż nażremy się spamu z korytka, do syta, a potem, albo i przed, walniemy kielicha, i w ten sposób nastąpi antropomorfizacja, dzięki której uwolnimy się spod jarzma panów i weźmiemy we władanie nie tylko korytka i wiaderka, ale i tych tyranów, i zjemy ich – prosiaczek i rybka - tych drani z loży…
Pardon, pomieszało mi się w tym świńskim łbie :-)
A ja się setnie ubawiłem :D
EDIT: z naciskiem na “setkę”! Vive la Revolution! Chrrrum! :)
"Świryb" (Bailout) | "Fisholof." (Cień Burzy) | "Wiesz, jesteś jak brud i zarazki dla malucha... niby syf, ale jak dzieciaka uodparnia... :D" (Emelkali)
;-)
Prosiaczku, zaczęłam lekturę z pewną obawą, czy aby tym razem doczytam do końca Twoje dzieło, no i okazało się, że obawy były nieuzasadnione. Opowiadanie zaciekawiło mnie i trzymało w napięciu do samego końca. Przeczytałam je z prawdziwą przyjemnością.
Jakkolwiek użyta w tekście mnogość uczonych terminów nieco zaburzała mi płynność lektury, to zupełnie nie zwracałam uwagi na szczegóły techniczne, bo się na tych sprawach nie znam. ;-)
„Nocne mary powstajace z ciągłych rozmyślań…” – Literówka.
„Albo gdzieś daleko w mrokach, poza zasięgiem wzroku”. – Ile było mroków? ;-)
„To musiał być jeden z pasażów wypoczynkowych”. – To musiał być jeden z pasaży wypoczynkowych.
„…Adam, ten delikatnie szurnięty socjolog, z powodu słabego samopoczucia od kilku dni nawet nie wychodził ze swojej kajuty. Zostawał Piotr albo szurnięta Diana”. – Może jedno z nich mogłoby być stuknięte/ świrnięte/ popaprane.
„…krew zadudniła w skroniach, oddech przyspieszyl…” – Literówka.
„Piotr patrzył ma mnie szczegolnie intensywnie”. – Literówka.
„To ją automatycznie wyklucza? – spytal Jerzy”. – Literówka.
„Jezu, jak ona mogła się go nie brzydzić?” – Jezu, jak ona mogła się nim nie brzydzić?
„Kręgosłup skuł mi lód”. – Co bohaterowi pokrył lód i dlaczego kręgosłup go skuwał? ;-)
Może: Poczułem lodowaty chłód w kręgosłupie.
„Pasaż wypoczynkowy dobiegł końca”. – Pasaż wypoczynkowy skończył się.
Myślę, że pasaż trwał nieruchomo, to kroczący pasażem doszli do jego końca.
„Ja pierdole, nie mam pojęcia, co tam się dzieje”. – Literówka.
„I znów wkroczyliśmy w półmroki” – W ile półmroków? ;-)
„…snopy światła zawisły w sporym pomieszczeniu jak gargantuiczne pajęcze nici, poczym zaczęły leniwie błądzić po ścianach”. – …po czym zaczęły leniwie błądzić po ścianach.
Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.
Dzięki, regulatorzy. Cieszę się, że tym razem trafiłem :-)
Poprawki wprowadzone :-)
I ja się cieszę, Prosiaczku, ale widzę, że nie dosypiasz i to mnie trochę martwi. ;-)
Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.
Co zrobić, jak trzeba wstać do pracy o godzinie 4:20.
Fakt, niedosypianie coraz bardziej mnie męczy, ostatnio przez nie dziwne pomysły w głowie, ale ja po prostu przyzwyczaiłem pneumę do takiego trybu. A że soma nie wyrabia… ;-)
4:20, wyjątkowo nieludzka pora. :-(
Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.
Spokojnie, o tej godzinie rzadko kiedy – przeważnie do pracy wstaję później, o 5:20 :-)
No tak, bo wylegiwać się do 5:20, to już czysty luksus. :-) :-(
Nie wiem, mam się śmiać, czy płakać? :-I
Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.
Nie ma co płakać, pracuję zmianowo, więc czasem pośpię w korycie nawet do 10 :-)
No, regulatorzy, uśmiechnij się, nie chciałem Cię zasmucać ;-)
Nie jest mi smutno. Tylko tak sobie pomyślałam, że, po zajmującej lekturze, zdarza mi się zasypiać wtedy, kiedy Ty musisz wstać. ;-)
Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.
:-) Szczęściara
Ogólnie rzecz biorąc jest to bardzo porządnie napisany tekst. Z wyjątkiem początku, bo tam narracja niebezpiecznie zbliża się do pseudonaukowego bełkotu. Nie zrozum mnie źle, Prosiaczku, piszesz solidnie i rozumiem, że to kosmos, że psycholog i astrolog i że narracja oddaje perspektywę bohaterów. Po prostu wyznaję zasadę, że autor powinien zawsze pamiętać o czytelnikach, a ty jednak trochę tam na początku przeholowałeś stylistycznie.
Reszta jest solidna. Dobrze oddany jest klimat izolacji, ciekawie nakreślone są portrety postaci, wypaczonych przez kosmos, jest tam w tle jakaś zagadka. Fajnie. Problem polega na tym, że ta konkretna koncepcja ma ramy, z których bardzo trudno się wyrwać i dlatego nie mogę pozbyć się wrażenie, że cała ta historia – choć bardzo dobrze skonstruowana – jest również bardzo wtórna. To wszystko już było. Opuszczona stacja, szaleństwo załogi ratunkowej, straszna zagadka – nawet nie wiem ile razy czytałem historie oparte na tych elementach. No ale cóż, wszystkiego mieć nie można
No, przeczytałem opowiadanie jeszcze raz – mając na uwadze Twoje wyjaśnienia z pw. W tym kontekście powiedziałbym, że z opowiadaniem poszedłeś w stronę mniej ciekawych aspektów całej historii. Wątek Jerzego i Diany oraz jej rozbudowane partie można by przyciąć, jak również wstęp, poświęcając więcej uwagi kwestii załogantów stacji, a może nawet pojmaniu któregoś z nich i nieco bardziej naświetlić cały temat. Rzeczywiście pomysł na Ikara jest ciekawszy niż część wprost przedstawionych w opowiadaniu wątków i pozostawienie go jedynie w kwestii domysłów mogło być niejako błędem taktycznym ; )
I po co to było?
Vyzart, dzięki za uwagi :-)
Syf, wątek Jerzego jest tak mały, że miast przycinania, można by było go po prostu wywalić. A wprowadziłem go dla ukrycia czytelniczych podejrzeń względem Adama.
Przez połowę opowiadania “przebywamy na Ikarze”
Wątek Diany uważam za istotny i w życiu bym go nie usunął ;-)
Dalej, wątek załogi też jest ważny, ponieważ pomaga lepiej zorientować się w sytuacji.
Natomiast w jednym muszę przyznać rację. Gdybym pisał to opowiadanie jeszcze raz, rozbudowałbym o jakąś jedną czwartą jego koniec. Czy w celu rozjaśnienia finału? Nie sądzę, raczej z powodów, o których wspomniała Ocha – choć jestem z niego zadowolony, teraz z budowaniem napięcia poradziłbym sobie jeszcze lepiej ;-)
Początek tekstu zdecydowanie przekombinowany jeśli chodzi o mnogość pojęć technicznych i innych :) Dalej na szczęście zrobiło się lepiej. Chociaż, niestety, nie podoba mi się to, jak piszesz. Przesadnie długie zdania, w które wtrącasz więcej myśli niż to potrzebne przed kropką tworzą wrażenie chaosu. Nie zawsze też podążam za tym, co opisujesz, bo w narracji pojawiają się dziwne przeskoki albo skróty myślowe i dopiero w połowie albo w następnym zdaniu orientuję się, o co chodzi. No i to powszechne dum-dum-DUM. Skutecznie psuje klimat grozy i napięcia :) A przez to spora przyjemność z opowiadania gdzieś się ulotniła.
Opowiadanie czytałem z zaciekawieniem, aż do szerszej końcówki, a resztę entuzjazmu straciłem przy samiusieńkim finale. Nie wiem, czy to ja jestem niedomyślny bądź za głupi, czy to wina autora, że pozostawił trochę za dużo do domysłów, ale zwyczajnie nie zrozumiałem o co w końcu chodzi z tym Ikarem.
Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)
Hmm, dzięki, beryl ;-)
Dum-dum dum-dum-DUM!
Proszę :)
Administrator portalu Nowej Fantastyki. Masz jakieś pytania, uwagi, a może coś nie działa tak, jak powinno? Napisz do mnie! :)
Zacząłem czytać ten tekst, zachęcony “Brązowym piórkiem”. Spodziewałem się czegoś, ocierającego się o rewelację. “Butonia” jahusza znam z innego portalu.
Przykro mi, ale nie mogłem zmóc “Spetryfikowanych”. Tekst jest po prostu nudny – jak flaki z olejem. Niewciągający. Kładzie go na łopatki nadszczegółowość, przegadanie i brak dynamiki.
Jednakże na pewno inni czytelnicy mogą mieć inne wrażenia…
Pozdrówko.
W końcu przeczytałem i mam ambiwalentne uczucia. Chciałem coś napisać, ale wszystko co mi przyszło do głowy jest już zawarte w komentarzach.
Pozostaje tylko taka osobista refleksja, że po “Ślepowidzeniu” względem s-f jestem rozpuszczony jak dziadowski bicz. Niemniej, gratuluje doskonałego warsztatu.
Pozdrawiam.
/ᐠ。ꞈ。ᐟ\
Dzięki. Ja też jestem rozpuszczony, bo sci-fi przeczytałem zatrzęsienie. A ślepowidzenie to perełka. Ale to dobrze, wymagajmy więcej i piszmy dzięki temu lepiej.
Opowiadanie wciągnęło mnie bardzo szybko i czytało się świetnie (w paru miejscach może ciut przeszarżowałeś z tym językiem naukowym ale tylko w paru i tylko ciut, więc bez problemu do przełknięcia)… ale w zakończeniu zgadzam się z częścią komentujących, że jednak za mało rozwiązania zagadki dostajemy. Być może gdybyś, tak jak pisałeś, rozbudował to zakończenie nawet nie dając dodatkowych wskazówek, ale pozwalając tym istniejącym się, powiedzmy, zakorzenić, to już by wystarczyło. A może nie ;)
Tak czy siak, podobało się.
„Widzę, że popełnił pan trzy błędy ortograficzne” – markiz Favras po otrzymaniu wyroku skazującego go na śmierć, 1790
Wielkie dzięki za odwiedziny :-)
Tak, w sumie z perspektywy czasu muszę się zgodzić. W opowiadaniu, które będzie prawdopodobnie na początku 2016 w NF, zakończenie jest bardziej dookreślony, choć całość jest również prawdopodobnie trudniejsza.
O, kolejna osoba w NF! Gratulacje! Czekam więc na odpowiedni numer :)
„Widzę, że popełnił pan trzy błędy ortograficzne” – markiz Favras po otrzymaniu wyroku skazującego go na śmierć, 1790
Będę się reklamował :-)