
komentarze: 2, w dziale opowiadań: 0, opowiadania: 0
komentarze: 2, w dziale opowiadań: 0, opowiadania: 0
Anet – ok, zatem przepraszam :) Koryguję swój komentarz. Byłam przekonana, że to co napisałam jest poprawne.
Nic nie krytykuję, napisałam, że tekst jest dobry, a poprawki dodałam, żeby był jeszcze lepszy :)
Jeżeli popełniłam błąd, to potrafię się do tego przyznać.
Coś ode mnie, żeby tekst był jeszcze lepszy :)
– „Trzeba się nieźle postarać, by podczas transformacji myśli w zdanie utracone zostało jak najmniej informacji.” – po „zdanie” przecinek.
– „Język, choć ułomny, nie może stać się dużo lepszy, ponieważ każdy z nas jest inny.”– Co to znaczy?
– „A zatem jest narzędziem o które przede wszystkim powinno się zadbać.” – Przecinek po „A zatem”. Przecinek przed „o które”. – https://www.prosteprzecinki.pl/przecinek-przed-ktory.
– „Wynika stąd oczywista potrzeba dbania o jasność zapisu i zgodność z obowiązującymi regułami.” – „Z tego wynika…”. Nie powinno zaczynać się od nowego akapitu.
– „3. Jeśli ktoś zwróci uwagę na błąd w twoim tekście, popraw go możliwe najszybciej. Dzięki temu kolejna osoba nie tylko przeczyta lepszy tekst, ale być może zwróci uwagę na inny błąd, a nie na ten sam, który mocno rzuca się w oczy.” – „. Dzięki temu kolejna osoba nie tylko przeczyta lepszy tekst…”. – „Dzięki temu kolejna osoba nie tylko przeczyta tekst lepszej jakości…”.
– 4. Jeśli ktoś zwróci ci uwagę na błąd i nie wiesz, czemu – pytaj. W ten sposób poznasz odpowiednia zasadę. – Przed „czemu” nie powinno być przecinka. Jest to nienaturalne. „odpowiednią”, a nie „odpowiednia”.
– 5. Jeśli ktoś wytknie ci błąd, z którym się nie zgadzasz, poszperaj w internecie. Zamiast zakładać, że masz rację, znajdź odpowiednią informację (np. w poradni językowej PWN). Może się okazać, że się mylisz.
5. Po napisaniu tekstu odpocznij parę dni i zabierz się za poprawki. Czynność tę powtarzaj kilka razy. – 2 x pkt. 5.
– 6. Jeśli nie jesteś pewien konkretnej sytuacji, poświęć chwilę na sprawdzenie. Wpisanie w google „(opis problemu) PWN” naprawdę nie zajmuje dużo. Postaraj się zapamiętać znalezioną informację na przyszłość. – à propos, „Google”, piszemy z wielkiej litery :) https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Google;9771.html
– 8. Po skończeniu filmu/serialu/książki/opowiadania/gry zastanów się, które elementy ciebie osobiście zaciekawiły, a które nudziły. Co trzymało cię w napięciu? Co sprawiło, że przestałeś mieć zainteresowanie jakąś postacią/wydarzeniami? – jw., „cię”, zamiast „ciebie”, bez „osobiście”.