- Hydepark: Pieczara - pytanie do geologów

Hydepark:

Pieczara - pytanie do geologów

Czy słowa pieczara, jaskinia i grota to synonimy? Sprawdzałem w Wikipedii, a tam piszą, że pieczara nie jest jaskinią, jaskinia zaś nie jest grotą, choć przyznają, że grota w innych językach to jaskinia.

 

Jakoś niejasno jest to tam napisane, albo mój iloraz inteligencji na starość szybuje w dół...

Komentarze

obserwuj

Jako geograf stwierdzę, że jaskinia to naturalna próżnia w skale, i z reguły odnosi się ta nazwa do obiektów dość rozległych.

O grocie ponoć niektórzy mówią tylko w przypadku "dziur" pochodzenia antropogenicznego, czyli nienaturalnego.

Pieczara chyba może zaś być synonimem dla jaskini, ale mnie osobiście kojarzy się z niewielkimi wgłębieniami w skale - miejsce, gdzie można się ukryć, robić obóz, albo zamieszkać smoka, ale nie rozległy system jaskiń. Ale to tak na wyczucie.

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

O właśnie, o smoka mi chodzi. Bo znów napisałem opowiadanie... Mi też się wydawało, że to synonimy, i chyba wszyscy tak piszą. Sęk w tym, że się nie znam na skałach i ździebko zgłupiałem, czytając Wikipedię, bo tam pisze, że pieczary nie mozna mylić z jaskinią.

Co innego naukowe prace, gdzie ważna są definicje poszczególnych pojęć, a co innego literatura. Jeśli zwykli ludzi używają słów pieczara/jaskinia/grota zamiennie, to nie widzę powodu, dla którego Twoi bohaterowie mieliby robić inaczej.

Sygnaturka chciałaby być obrazkiem, ale skoro nie może to będzie napisem

Aż zajrzałam. Zaiste, to, co jest napisane w wikipedii, kupy się nie trzyma, sami sobie przeczą ; ) Niestety trzeba mieć na uwadze, że wikipedię tworzą ludzie - i czasem wypisują głupoty, albo po prostu rzeczy dziwne.

 

Myślę, że Twój smok spokojnie może zamieszkać w pieczarze. ; )

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Dzięki za opinie. Opowiadanie jest gotowe, więc niedługo je zamieszczę.

grota [wł.], pot. nazwa  jaskini; niektórzy badacze jaskiń używają nazwy g. wyłącznie dla obiektów pochodzenia antropogenicznego, wykutych lub wydrążonych dla celów np. gosp., mieszkaniowych, obrzędowych.   

jaskinia, naturalna próżnia skalna o rozmiarach umożliwiających eksplorację przez człowieka; j. najczęściej powstają wskutek procesów krasowych (j. krasowe); badaniem j. zajmuje się speleologia  

A pieczary w encyklopedi nie ma...  

pieczara ż IV, CMs. ~arze; lm D. ~ar
głębokie wydrążenie w skale, z wylotem na zewnątrz, powstałe wskutek ruchów górotwórczych lub działania wody, wiatru itp.; jaskinia, grota.  

Zaś wedle SJP jak wyżej...

W zasadzie AdamKB już wszystko fajnie wyjasnił, ale jako, że jestem geologiem, to spytam się o czym chciałbyś się jeszcze dowiedzieć? Jak powstają te formy? W jakich skałach wystepuja? Sprecyzuj to pytanie, a chetnie udzielę fachowej odpowiedzi. Pozdrawiam.

"Wszyscy jesteśmy zwierzętami, które chcą przejść na drugą stronę ulicy, tylko coś, czego nie zauważyliśmy, rozjeżdża nas w połowie drogi." - Philip K. Dick

No, czym się różni pieczara od jaskini. Albo grota od jaskini. Mogę zrozumieć, że grota to rodzaj komory, ale w innych językach, od których to słowo pochodzi, to jest właśnie jaskinia. No i czy może być naturalna, są jakieś Groty Mechowskie na Pomorzu. Nie wiem, czy to takie skomplikowane, czy mi sie tak wydaje...

mkmorgoth to ja skorzystam. :) Jak się nazywa jaskinia, z której jednego wejścia od razu widać przeciwległe? Chodzi o taki naturalny tunel, nawet jeśli nieregularny. Potrzebuję tego do przewodnika po ciekawych miejscach w okolicach Krakowa.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Ło matko i córko! Dobra, po kolei :)

 

@Agroeling ---> jaskina to wytwór naturalny. Powstaje głównie w skałach węglanowych, a więc łatwiej rozpuszczalnych pod wpływem wody o wysokiej kwasowości, głównie podczas reakcji wody i węglanu wapnia. Jaskina charakteryzuje się występowaniem form naciekowych (stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady naciekowe, perły jaskiniowe i wszelakie formy). Charakteryzuje się dużą wilgotnością, niską temperaturą, ilością poziomów, komór (tzw. sale), itp. Wspomniane przez Ciebie Jaskinie Mechowskie, powstały w utworach fluwioglacjalnych, a więc wydrążonych przez wiatr i wodę pochodzącą z lodowca. Jaskinie w tych utowrach powstają znacznie szybciej od tych w skałach węglanowych. Oczywiście nie tylko w takich warunkach powstają jasinie, ale znane są jaskinie w tunelach zastygłej lawy bazaltowej na Hawajach, które mają identyczne formy naciekowe co zawiera każda jaskina. Takie formy na Hawajach nazywają się "lava tubes". Natomiast grota, mówiąc najprościej, to jest to samo co jaskina czy pieczara, ale nie jest to fachowe określenie.

 

@brajt - możesz to nazwać jaskiną, ale jeśli przepływa przez nią ciek wodny (rzeka, strumień) to nazywa się to jaskiną szczelinową. Albo najprościej - tunel :) Wszystko też zależy od Twojej inwencji i wyobraźni. Może to być wężowy tunel, skoro wije się jak wąż. Droga olbrzyma, i wiele innych przykładów.

"Wszyscy jesteśmy zwierzętami, które chcą przejść na drugą stronę ulicy, tylko coś, czego nie zauważyliśmy, rozjeżdża nas w połowie drogi." - Philip K. Dick

Ach, dla sportu przyczepiłabym się do fragmentu z utworami fluwioglacjalnymi, ale już późno jest ; P

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." - H. Jackson Brown Jr

Agroeling różnica jest nasŧępująca - w jaskiniach żyją jaskiniowcy, w pieczarach smoki, a w grotach Łokietkowie.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

No, i wszystko jasne. Na potrzeby mijego opowiadania absolutnie wystarczy. Dzięki za wyjaśnienia.

brajt Jak się nazywa jaskinia, z której jednego wejścia od razu widać przeciwległe? Chodzi o taki naturalny tunel, nawet jeśli nieregularny. Potrzebuję tego do przewodnika po ciekawych miejscach w okolicach Krakowa.

 

Piszesz przewodnik po interesujących miejscach w okolicach Krakowa? Ciekawe, bo ja zamyślam coś podobnego dla okolic Nowego Targu. A takim tunelem, o jakim piszesz, jest Smocza Jama w Tatrach, nazywana jak najbardziej jaskinią.

 

PS Wprawdzie w Smoczej jamie nie widać od razu wyjścia, stąd jest tam bardzo ciemno (wiem, bo kiedyś nieopatrznie wszedłem tam bez latarki :D ), ale jest do niego naprawdę blisko, tyle że trzeba wspinać się korzystając z łańcuchów.

Raczej bym się skupił na treści i formie, niż zamartwianiu się, czy smok mieszka w grocie, jaskini czy pieczarze (jak dobrze kojarzę, to zamieszkują wszędzie tamże)

"Przychodzę tu od lat, obserwować cud gwiazdki nad kolejnym opowiadaniem. W tym roku przyprowadziłam dzieci.” – Gość Poniedziałków, 07.10.2066

Nie, to element szerszego projektu internetowego.

Pokazałbyś mi kiedyś parę fajnych miejsc w okolicy Nowego Targu? Tak na wiosnę np.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

O, napiszę bajkę o maleńkim smoku, który mieszkał pod pieczarką.

Lecą smoki pod obłoki, wiatr im kręci smocze loki

Parę fajnych miejsc w okolicy Nowego Targu można zobaczyć choćby na tej trasie:

 

Początek wycieczki w rezerwacie Przełom Białki (dojazd autobusem z Nowego Targu do Nowej Białej), gdzie w Obłazowej Skale można zwiedzić Jaskinię Obłazową (znaleziono w niej najstarszy na świecie bumerang, wykonany z ciosu mamuta).

Następnie ścieżkami prowadzącymi przez pola można dojść do widocznej na zachodzie Cisowej Skałki, będącej najwyższym wzniesieniem Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Ze szczytu skałki warto zrobić zdjęcia pięknie się stąd prezentujących okolicznych pasm górskich.

Dalej proponuję udać się na północ, drogą wiodącą wśród pól (także pól doświadczalnych Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych), pastwisk i skrajem lasów, częściowo wzdłuż potoku Czerwonka, do przystanku w Łopusznej. Niedaleko przystanku znajduje się dwór Tetmajerów (filia Muzeum Tatrzańskiego) oraz stadnina koni. Do Nowego Targu można wrócić często tędy przejeżdżającymi autobusami oraz busami (jest to uczęszczana droga do Szczawnicy).

 

Na początku trasy obejrzeć więc można niewielkie jaskinie, w których mieszkają nietoperze. W sierpniu natomiast w okolicach Cisowej Skałki odbywają się zwykle bocianie zloty.

Nowa Fantastyka