
Zasady i terminy w pierwszym komentarzu
Konkurs umieszczony na forum grzecznościowo za zgodą administracji portalu Fantastyka.pl.
W imieniu zespołu Zapomnianych Snów dziękuję za gościnną przestrzeń :)
***
Miejsce na ewentualne większe aktualizacje
[19.04.2023] Update 4: Ponieważ w ekipie jurorskiej nie będziemy w stanie zdążyć z pierwotnie zakładanymi terminami, ogłoszenie wyników zostanie przesunięte. Nowy termin to “do końca czerwca 2023” (choć postaramy się wcześniej).
[19.02.2023] Update 3: Jak słusznie zauważył @SzyszkodyDziadek, był błędny link do Instagrama. Już poprawione, prawidłowy adres to: https://www.instagram.com/zapomnianesnypl/ – dzięki za czujność!
Update 2: proszę NIE używać opcji “anonim” przy dodawaniu tekstu w tym konkursie
Update 1: tag konkursowy już jest :)
***
Obcość to forma pośrednia pomiędzy konkursem a naborem opowiadań.
Start przyjmowania tekstów: 6.02.2023 (nie wcześniej)
Zamknięcie przyjmowania zgłoszeń: 26.02.2023 (pamiętajcie, że wysyłając na ostatnią chwilę ryzykujecie, że poczta nie zaskoczy, kot zje internet itp.).
TŁO KONKURSU
Nabór odbywa się w ramach projektu Zapomniane Sny (www.zapomnianesny.pl), w ramach którego od jakiegoś czasu powstają kolejne antologie fantastyczne – z założenia krótkich i ogólnodostepnych na zasadach charityware. Można je pobrać darmowo, ale czytelnicy (jak również autorzy) są zachęcani do wsparcia w zamian celu charytatywnego wskazanego w danej części.
W aktualnej edycji zachęcamy do wsparcia stowarzyszenia Otwarte Klatki, które dąży do poprawy losu zwierząt hodowlanych.
Strona stowarzyszenia: https://otwarteklatki.pl
Ich FB to: https://www.facebook.com/otwarteklatki
Projekt „Zapomniane Sny” NIE jest częścią Otwartych Klatek, ale stowarzyszenie wie o akcji i wyraziło na nią zgodę.
Same Zapomniane Sny można śledzić m.in. na:
FB: https://www.facebook.com/ZapomnianeSny/
Insta: https://www.instagram.com/zapomnianesnypl/
Zachęcam do śledzenia :-)
ZASADY:
Temat konkursowy: Obcość
Można go interpretować różnie. Czy pójdzie to w stronę duchów, istot pozaziemskich, tajemniczych artefaktów, pradawnych mocy, problemów lingwistycznych, różnic między osobami neurotypowymi i nieneurotypowymi, czegoś jeszcze innego – zależy od was.
Ważne jednak, aby motyw był obecny. Obojętnie, czy będzie grać pierwsze skrzypce, czy pozostanie w tle. Ważne natomiast, żeby to nie było „na siłę” – czyli nie na zasadzie, że bohater wchodzi do baru o nazwie „Obcość”.
Warunek niezbędny:
Opowiadanie musi posiadać element fantastyczny. Nie musi być mocny, choć może.
Gatunek:
Dowolny. SF, fantasy, horror, weird, solarpunk, dystopia, postapo, cyberpunk, steampunk, bliski zasięg, cokolwiek.
Charityware: Jak już padło wcześniej, pokonkursowy ebook będzie dostępny na zasadach charityware. Czyli w zamian za rozważenie dobrowolnej dotacji na rzecz wskazanej organizacji, w tym przypadku stowarzyszenia Otwarte Klatki. Ile, czy w ogóle, kiedy – to już każdy we własnym zakresie rozstrzygnie.
Nagrody: Nie ma, to inicjatywa innego typu. ALE. Ale pewną korzyścią dla autorów może być zasięg antologii. Poprzednie tomy były pobierane w zależności od części przez 2500-3500 osób (dla zbiorów opowiadań, komiksy mniej).
Inne uwagi:
* Zgłaszać można wyłącznie teksty wcześniej nigdzie niepublikowane.
* Opowiadania muszą stanowić niezależną całość (jeśli autor rozwija jakieś universum, tekst może być jego fragmentem, ale z zachowaniem zasady niezależności i tylko pod warunkiem, że autor ma pełne prawa do udzielania zgody na publikację teksów osadzonych w tym świecie).
* Nie można zgłaszać fanficów.
Czas trwania:
Teksty w obu ścieżkach można zgłaszać od 6 lutego 2023 (włącznie) do 26 lutego 2023 (do północy włącznie). Ostrożnie z wysyłaniem na ostatnią chwilę, gdyby internet przymuliło ;-)
Termin wyników: wstępnie planujemy do końca kwietnia, czy majówki – ale zastrzegamy sobie prawo do poślizgów.
W razie czego poinformujemy zarówno tutaj, jak i na FB Zapomnianych Snów.
Sposoby zgłaszania tekstów:
Konkurs przebiega dwoma drogami: ścieżką A i ścieżką B.
Każdy autor może, choć nie musi, skorzystać z obu ścieżek, ale w pojedynczej z nich może zamieścić maksymalnie jedno opowiadanie. Czyli:
– jedno w ścieżce A lub
– jedno w ścieżce B lub
– po jednym w ścieżce A i w ścieżce B.
Opowiadania muszą być różne, to nie może być „w ścieżce B trochę inna wersja tego ze ścieżki A”.
ZASADY ŚCIEŻKI A:
* Tekst w ścieżce A musi być publikowany tu, na portalu Fantastyka.pl, koniecznie z tagiem konkursowym „Obcość” (jeszcze go nie ma, ale w momencie ruszenia konkursu powinien być).
EDIT: tag już jest :)
* Jeśli jesteś tu osobą nową, aby dodać opowiadanie, załóż konto, przejdź do działu „Opowiadania” i kliknij link „Napisz opowiadanie” (nad listą tekstów).
* Długość tekstów w ścieżce A: do maksymalnie 1000 słów nie licząc tytułu i przedmowy. Dolnego limitu brak.
* W formularzu dodawania opowiadania znajduje się pole „przedmowa”. Każde uczestniczące w konkursie opowiadanie powinno mieć tam wklejony poniższy tekst:
Opowiadanie uczestniczy w konkursie „Obcość” projektu Zapomniane Sny: https://www.zapomnianesny.pl
Jeśli podoba Ci się ta inicjatywa, rozważ darowiznę na stowarzyszenie Otwarte Klatki: https://otwarteklatki.pl
----
I aby uniknąć wątpliwości: wstawka nie jest wliczana do limitu słów :)
----
ZASADY ŚCIEŻKI B:
* Długość tekstów w ścieżce B: do maksymalnie 2000 słów nie licząc tytułu, podpisu itp. Dolnego limitu brak.
* Teksty należy nadsyłać w formacie DOC lub ODT na adres e-mail:
obcosc (w tym miejscu wstaw małpkę) addons (w tym miejscu wstaw kropkę) pl
Wszystko bez polskich znaków.
Wybaczcie formę e-maila, ale nie chciałbym, żeby spamboty pobrały, bo potem w skrzynce ląduje wszystko ;-)
Wymagania techniczne ścieżki B:
– Format DOC lub ODT.
– Formatowanie do lewej.
– Czcionka arial 12.
Uwaga! Jeśli przesyłka dotrze, w ciągu 72 godzin otrzymasz od nas potwierdzenie. Jeśli go nie ma – sprawdź antyspam. Jeśli tam tez nie ma – próbuj ponownie lub skontaktuj się za pośrednictwem wiadomości prywatnej na FB lub tu, na portalu.
SPOSÓB LICZENIA WYRAZÓW:
Sprawdzamy w LibreOffice.
Dla uniknięcia wątpliwości: jeśli komuś z jakiegoś powodu program policzy gwiazdki, myślniki itp., to spokojnie – nie będę ich uwzględniać i w razie czego sprawdzę, czy bez nich wszystko się zgadza.
„A CO JAK JUŻ WGRAM?”
Osoby, które zakwalifikują się do antologii otrzymują w ciągu dwóch tygodni dodatkowe informacje. W przypadku ścieżki B na maila (proszę w tym czasie o sprawdzanie folderu ze spamem na wypadek, gdyby informacja utknęła właśnie tam), w przypadku ścieżki A na priv.
CO POTEM?
Potem korekty i inne takie. Znaczy cierpliwość będzie wskazana :-)
JURY
Ja (wilk-zimowy), Geist i Black_Cape.
ILE TEKSTÓW DO ANTOLOGII?
W „Tu był las” było ich łącznie 40, tym razem planujemy jednak mniej. Celujemy w okolice 20-25, w tym 5-10 ze ścieżki A, przy czym zastrzegamy sobie prawo modyfikacji tych zakresów w zależności od oceny zgłoszeń. Oprócz tego jurorzy być może dorzucą coś od siebie, być może też znajdzie się coś dodatkowo poza naborem.
INNE UWAGI:
* W miarę możliwości starajcie się nie stosować megaakapitów na 1000 znaków. Czasami ma to uzasadnienie, ale często utrudnia płynność czytania.
* Niestety tym razem nie jesteśmy w stanie obiecać komentarzy pokonkursowych dla uczestników. Nie są one wykluczone, ale wstępnie załóżmy, że nie będzie ich zbyt wiele.
* Tytułowanie opowiadania nazwą konkursu jest bardzo złym pomysłem.
* W trakcie konkursu dopuszczalne są poprawki literówek, interpunkcji i tym podobnej kosmetyki. Natomiast zabronione są poważne zmiany, np. fabuły. Czyli: pościeranie kurzu tak, przemeblowanie nie. Pamiętajcie, że jurorzy oceniają treść zastaną (i żaden z jurorów nie ma obowiązku informować, że już przeczytał, choć może to zrobić). Jeśli w trakcie obrad wyjdzie, ze jurorzy przeczytali inne wersje historii, to się mogą wkurzyć.
* Co prawda to nabór opowiadań, ale jeśli ktoś lubi eksperymentować z formą, to jest to dopuszczalne. Czyli oprócz „klasycznej” formy można też próbować np. z tekstami w formie „listów”, pamiętnika itp.
Rady dla osób spoza forum uczestniczących w ścieżce A:
* Na portalu panuje niepisana zasada, że warto jakkolwiek (choćby krótko) odpowiadać na komentarze innych osób. Ludzie lubią wiedzieć, ze ktoś czyta co sądzą o tekście.
* Jeśli komentarze są krytyczne, nie znaczy to, że jury też będzie krytyczne (i odwrotnie, komentarze radosne też mogą się minąć z werdyktem jury). Dlatego proszę, nie usuwajcie tekstów tylko dlatego, że komuś się nie spodoba.
* Jeśli liczycie na więcej komentarzy użytkowników/konkurentów/innych osób, komentujcie też opowiadania innych autorów. Najlepiej merytorycznie :-)
* No i nie zapomnijcie o tagu konkursowym :)
Inne sprawy:
Q: Mam 1010 słów, co teraz?
A: Zapraszam do ścieżki B.
Q: Mam 2010 słów, co teraz?
A: Zapraszam do przeredagowania tekstu w taki sposób, żeby mieścił się w limicie.
Q: Ale po co ścieżka B?
A: Żeby w antologii było coś absolutnie premierowego. Poza tym fajnie przyciągnąć osoby, które mają obawy przed krytyką. Z drugiej strony ścieżka A jest świetna do odblokowania twórczego – warto więc korzystać z obu.
Q: Czy tekst musi nawiązywać do celu akcji?
A: Absolutnie nie musi. W poprzedniej edycji nawiązywała zdecydowana mniejszość.
Q: Czy można betować?
A: Tak. Ale tu prośba o dokonanie uczciwej samooceny, czy jeśli w wyniku betowania doszło do głębszych zmian w treści, to czy były one efektem własnej pracy na bazie sugestii (wtedy wypadałoby takim osobom podziękować w przedmowie) czy też skala wspólnej pracy nie zahacza przypadkiem o współautorstwo (mówię tu o sytuacjach, gdy ktoś de facto przepisze spore partie tekstu, nie jestem przeciwnikiem betowania jako takiego).
NA KONIEC
„Zapomniane Sny” docelowo mają trafiać do osób bardzo różnych, co będzie brane pod uwagę przy selekcji tekstów. Właśnie dlatego w jury jest osoba spoza portalu, a cały skład uwzględnia osoby różnych podejściach do tekstów. Druga ważna rzecz – cenione są pomysły i klimat.
Post Scriptum
No i jak zasugerowałem wcześniej, zachęcam do polubienia profilu FB Zapomnianych Snów. A także do lektury wcześniejszych zbiorów.
Post Scriptum 2
Na portalu konkurs jest gościnnie, ale przez administrację zostaliśmy poproszeni o taką wzmiankę :)
Po rozstrzygnięciu konkursu, w przypadku kwalifikacji do ebooka, uczestnicy wyrażają zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska lub pseudonimu literackiego na profilu FB Nowej Fantastyki oraz w piśmie na stronie poświęconej portalowi. Laureatów prosimy o podanie danych bezpośrednio do Beryla po ogłoszeniu wyników (wcześniej nie ma potrzeby).
Bardzo fajny temat :) Do roboty.
XXI century is a fucking failure!
Będzie pisane
Слава Україні!
Odnalazłem błąd w pierwszym poście:
* Długość tekstów w ścieżce A: do maksymalnie 1000 słów nie licząc tytułu i przedmowy. Dolnego limitu brak.
Jedno zero się zgubiło. :P
Spokojnie. Tak naprawdę mnie tu nie ma.
Taaa, uważaj, bo okaże się, że jedno za dużo się napisało ;)
Przynoszę radość :)
100 czyli zapomniane drabble?;)
"nie mam jak porównać samopoczucia bez bałaganu..." - Ananke
Jedno zero się zgubiło. :P
Nie no, na 0,1000 to byłby konkurs na fantastyczny odgłos krztuszenia się ;P
I wtedy łączymy się w zespoły i wybieramy jedno słowo.
"nie mam jak porównać samopoczucia bez bałaganu..." - Ananke
Jak rozumiem:
Zgłaszać można wyłącznie teksty wcześniej nigdzie nie publikowane
… oprócz tego Portalu przy ścieżce A?
Pecunia non olet
… oprócz tego Portalu przy ścieżce A?
Teksty ze ścieżki A też nie mogą być wcześniej publikowane gdziekolwiek indziej, włącznie z pozakonkursową częścią portalu. Moment dodania do ścieżki A musi być pierwszym upublicznieniem (a jeżeli tekst zostanie zakwalifikowany do antologii, to w momencie premiery antologii jedynym).
Dziękuję, Wilku.
Pecunia non olet
Fajny temat :) Postaram się coś skrobnąć.
Known some call is air am
Zdecydowanie coś napiszę.
Kto wie? >;
Taktyczny lisek.
Fajnie się złożyło bo ostatnio skończyłem pisać coś o podobnej tematyce.
Kto wie? >;
Czy obcość musi oznaczać inność? Czy może być tak, że bohaterowi coś się w życiu przydarzyło, co w istotny sposób zmieniło jgo życie i sprawiło, że czuje się wyobcowany i wydaje mu się, że inni zaczynają go traktować jak obcgo?
Chciałabym w końcu przeczytać coś optymistycznego!
To zależy, jak to ujmiesz i czy będzie się w tekście wyczuwać również obcość, czy tylko wyobcowanie – bo to jednak nie są synonimy, choć mają część wspólną. Samo to, że ktoś “nie ma kolegów” to za mało, ale jestem sobie w stanie wyobrazić podejścia wpisujące się w temat.
Wiem, że nie są, dlatego dopytuję ;) Zaryzykuję, i zobaczymy, co jurki na to :)
Chciałabym w końcu przeczytać coś optymistycznego!
Och, zostawiam sobie komentarzo-przypominajkę, ostatnio było fajnie :3
Spodziewaj się niespodziewanego
.
„Poszukiwanie prawdy, która, choćby najgorsza, mogłaby tłumaczyć jakiś sens czy choćby konsekwencję w tym, czego jesteśmy świadkami wokół siebie, przynosi jedyną możliwą odpowiedź: że samo poszukiwanie jest, lub może stać się, ową prawdą.” J.Kaczmarski
Dzień dobry, mam pytanie. Można pisać we dwójkę?
Zostawiam taktycznego obcego.
Nie zabijamy piesków w opowiadaniach. Nigdy.
Dzień dobry, mam pytanie. Można pisać we dwójkę?
Dzień zły. Tak, przy czym to zajmuje “slot” danej ścieżki obojgu współautorom (nadal jednak mogą zgłosić odrębne teksty na drugą ścieżkę).
Rozumiem, dziękuję, szanuję. Świadomi konsekwencji, pewnie podeślemy coś razem, proszę się szykować na nasz atak.
Dwoje autorów na jedno opowiadanie to zjawisko występujące w przyrodzie i z pewnością mniej zaskakujące, niż np. napisanie jednego wiersza dwudziestoosobowym kolektywem.
EDIT: aby uniknąć wątpliwości przypadkowo przeglądających komentarze: wierszy nie przyjmujemy XD
Cóż, skleciłam cosik, bo temat od razu przywiał pomysł, teraz dopieszczam owe tysiąc słów, czekam na tag konkursowy, aby zaraz 6 lutego opublikować na Portalu, bo – jak powtarzam za MK – nigdy nic nie wiadomo. :))
Pecunia non olet
Ano nigdy nie wiadomo. Byli już tacy, co się mile zdziwili :)
No i jakby na to nie patrzyć, większa frekwencja to pewien wyznacznik tego, czy ludzie są zainteresowani inicjatywami łączącymi fantastykę z czymś dobroczynnym :-)
wilk-zimowy
Dokładnie tak. Wziąłem udział w edycji “Tu był las” i faktycznie znalazło się kilkoro moich znajomych, którzy po przeczytaniu zbioru wsparło fundację. Przyjemne z pożytecznym.
XXI century is a fucking failure!
Podziwiam za szybkość pisania!
Choć u mnie też jakiś początek, pierwsze czternaście słów już jest:
Megwetehjubtwoiumatehwrzyc, rozentuzjazmowany, niezdyscyplinowany Obcy wykrzyknął:
– Przeintelektualizowałem słabowyartykułowane dźwiękonaśladownictwo!
– Uhmm – odburknął średniozmineralizowany Gigakonkursoswsamrazdlanos.
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
Jimie, ja, jak zawsze, mam pomysł, a potem – realizacja – cienko, cienko... :))
Ostrowska by zaśpiewała, że wyszedł mi z tego “Ckliwy melodramat”. :)
A Twój początek – genialny! :)
Pecunia non olet
Dziękuję, bruce ale jak to złotousty Leszek Miller kiedyś powiedział, prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna ;-)
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
Hahaha.
Twoje wymyślne wyrazy przypomniały mi żart o dwóch uczniach, którzy bili się na korytarzu, przyłapał ich dyrektor i za karę nakazał każdemu tysiąc razy napisać swoje nazwisko, przy czym jeden nazywał się Bąk, a drugi – Konstantynopolowicz (jest też wersja z Brzęczyszczykiewiczem). :)).
Pecunia non olet
Update: proszę NIE używać opcji “anonim” przy dodawaniu tekstów w tym konkursie
Skład jury już w całości potwierdzony, trzecią osobą w zespole jest Black Cape.
Poważne Jury, wspaniale. :)
Jeszcze dopytam, czy tu, w tym wątku także mamy zgłaszać, że w danym dniu publikujemy tekst o niniejszym tytule na konkurs, czy wystarczy tylko sama publikacja (ścieżka A)?
Pecunia non olet
Wystarczy sama publikacja z tagiem konkursowym.
Dzięki, Wilku. :)
Pecunia non olet
Tak.
Na poziomie portalu może to być i ksywa, byle wyraźnie zaznaczyć.
Przy czym osobę tą tez obowiązują limity, więc jeśli potem się zarejestruje i coś doda, to wiadomo.
Cześć! Jak można dodać opowiadanie?
Czy pojedyncze literki typu “a” albo “i” też się liczą do limitu słów?
Cześć! Jak można dodać opowiadanie?
Czy pojedyncze literki typu “a” albo “i” też się liczą do limitu słów?
Witaj, Killua. Opowiadanie tu na Portalu dodajemy poprzez kliknięcie w prawym górnym rogu w ikonkę książki – po rozwinięciu menu masz tam opcję “dodaj opowiadanie”. Oczywiście ważne jest zachowanie terminów konkursu.
Co do podanych przez Ciebie przykładowych spójników, to – o ile dobrze zrozumiałam zasady – Libbre Office podlicza sam ilość wyrazów w danym tekście.
Pozdrawiam. :)
Pecunia non olet
Nie wiem czy wezmę w końcu w tym udział, bo 1000 słów to strasznie mało, ale zwrócić chciałem uwagę na pewną drobną a uciążliwą wadę automatycznego zliczania wyrazów, przynajmniej w MS Wordzie i w Libre Office.
Ile w poniższym, zacytowanym tekście jest wyrazów?
A – tak
A – tak
4 prawda?
Natomiast zarówno Libre Office jak i MS Word policzy ich 5.
Czemu? W drugiej linijce nie użyłem półpauzy a minusa / łącznika – a taki samotny łącznik liczony jest z jakiegoś powodu jako wyraz. Dotyczy to też pewnie i niektórych innych znaków interpunkcyjnych – ale nie chciało mi się w to wgłębiać (może ktoś ma pełną rozpiskę? Na pewno jeśli nie przylepimy jak należy wykrzyknika do krzyczonego wyrazu, czyli zrobimy coś w tym stylu: A ! – to zostanie policzone jako dwa wyrazy)
Uważajcie więc przy zapisie. Przy czym – jeśli nie wyłączycie autokorekty (ja ją raczej wyłączam, bo psuje mi bardzo dużo nazw własnych itp.) – to zarówno Word jak i Libre Writer – zmieni minusy na półpauzy albo pauzy (w zależności od ustawień) – ale nie ufałbym temu mechanizmowi w 100%.
Czyli z autoliczeniem uważnie.
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
O, Jimie, dzięki za ten wpis. No to ja już sama nie wiem, czy mam dobrą ilość wyrazów... Zawsze mnie dziwiło, kiedy tu drabble pisałam, że licznik słów w necie inaczej liczył niż Libbre Office.
Pecunia non olet
Jim ma rację, trzeba uważać. Napisałem kiedyś szorta na konkurs wilka i sprawdzam, a tam 10tys. słów.
Spokojnie. Tak naprawdę mnie tu nie ma.
Dobrze, że sobie z tego zdajesz sprawę, to jak mój tekst na MiM (o ile powstanie), będzie miał 120kzn zamiast 60kzn – to przymkniecie oko ;-)
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
Pecunia non olet
Cześć, Killua,
Czy pojedyncze literki typu “a” albo “i” też się liczą do limitu słów?
Słowo to słowo :-)
Jak można dodać opowiadanie?
Jeśli chodzi o ścieżkę A:
W zasadach jest to opisane:
“Jeśli jesteś tu osobą nową, aby dodać opowiadanie, załóż konto, przejdź do działu „Opowiadania” i kliknij link „Napisz opowiadanie” (nad listą tekstów).”
Należy przy tym pamiętać o dodaniu tagu konkursowego (jest rozwijane pole na to – wybierasz tag “Obcość”). W przedmowie dodaj wstawkę konkursową zgodnie z zasadami (wstawka nie wlicza się w limit słów).
Jeśli chodzi o ścieżkę B:
Plik w formacie opisanym w zasadach należy wysłać na mail opisany w zasadach :)
Jimie,
1000 słów to strasznie mało
Dla jednych mało, dla innych dużo, to konkurs na krótkie opowiadania :) Ale zawsze możesz wziąć udział w ściezce B.
Natomiast zarówno Libre Office jak i MS Word policzy ich 5.
Sprawdziłem i u mnie 4. Możliwe, że masz ustawiony jakiś niestandardowy styl, ale w domyślnym akapitu działa prawidłowo.
Natomiast niektóre edytory łapią gwiazdki – stąd zaznaczyłem, ze w sytuacjach spornych będę brać poprawkę na to, ze gwiazdki nie powinny być jako słowa. A w razie czego po prostu piszcie, że jakiś znak wam złapało, to będę weryfikować.
To nie kwestia stylu, wilk-zimowy, bo styl nie propaguje pomiędzy dwoma edytorami niezależnych od siebie firm.
Spróbuj wyłączyć autokorektę i z ręki wpisać:
A [minus] tak
W obu edytorach uzyskuję liczbę wyrazów 3.
Zmiana minusa na półpauzę – zmienia tę wartość na 2.
(uprzedzając pytanie: mam najnowszą wersję Worda z Office 365 i nienajnowszą ale też nie zupełnie archaiczną wersję Libre Writer bo 5.2.2.2 a najnowsza to 7.4.5)
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
U mnie działa poprawnie. Anyway, to nie dyskusja o edytorach. Jak u kogoś pojawu się taki problem, niech najpierw sprawdzi styl, a jeśli to nie pomoże – niech zgłasza potrzebę weryfikacji.
A jak ktoś chce mieć spokój, to na początku linii dialogowych niech wpisuje “– “ (minus, minus, spacja), wtedy edytory podmieniają to z automatu na półpauzę. Korektorom też to ułatwi sprawę.
Chyba wszystko dobrze zrozumiałem i się udało. Dzięki za pomoc. :)
Starałem się napisać tekst tak, aby nie tylko pokazać coś obcego, ale czytelnik sam poczuł tę obcość.
Ciekawe jak wyszło.
edit:
Ja tego tekstu nie mogę jeszcze wstawić, bo jest napisane 6 lutego?
To muszę go usunąć.
Ja tego tekstu nie mogę jeszcze wstawić, bo jest napisane 6 lutego?
Tak, data startowa jest ważna. Udajmy, że nic się nie stało i wrzuć w prawidłowym terminie :)
OK, w takim razie poczekam. :)
Luty jest dość specyficzny – ferie, niektórzy (a fe!) mają sesję egzaminacyjną i tym podobne zabawy. Czy Szanowny Organizator rozważyłby przedłużenie terminu, choćby o te liche dwa tygodnie?
W komentarzach robię literówki.
Organizator nie jest jedyną osobą zamieszaną w projekt, są też pozostali jurorzy, którzy też mają swój czas. Jeśli coś będzie wydłużane to na pewno nie z powodu sesji. Ale póki co trzymamy się tych terminów, które wskazano.
PS. Organizator był kiedyś na studiach i wie jak wygląda sesja, więc nie przesadzajmy ;P Po sesji ktoś powie, ze teraz to poprawki, potem, że kolokwia itd. Zawsze można napisać tekst wcześniej i po prostu poczekać z jego zgłoszeniem.
W komentarzach robię literówki.
Ech... Jak wy, organizatorzy konkursów wszelakich, nie umiecie terminów zapisywać.
Nie pisze się:
“Zamknięcie przyjmowania zgłoszeń: 26.02.2023”,
tylko od razu:
“Zamknięcie przyjmowania zgłoszeń: 19.02.2023 Uwaga! Termin przedłużony do 26.02.2023”.
Nie ma za co :)
Przynoszę radość :)
Anet właśnie otrzymuje nagrodę specjalną :-)
Bierę ;)
Przynoszę radość :)
No i od razu lepiej!
W komentarzach robię literówki.
Moje opowiadanie już leżakuje w oczekiwaniu na szóstego lutego :3
www.instagram.com/mika.modrzynska.pisarka/
Hah moje też – po jednym na każdą ze ścieżek ^^
Ja mam tylko na “A” i ciągle coś poprawiam. :)
Pecunia non olet
Chciałabym jeszcze dopytać, mowa tu ciągle o “opowiadaniach” (jak rozumiem, to standardowe/ogólne określenie), ale – uściślając, jeśli tekst liczy sobie ustaloną na Portalu ilość znaków – można nazwać go podczas publikacji “szortem”?
Pecunia non olet
Bez różnicy. Szort to rodzaj opowiadania
Dziękuję, przekażę, bo dyskutowaliśmy o tym z innymi Uczestnikami. :)
Pecunia non olet
Inni uczestnicy mogliby rzucić okiem na regulamin ;P A regulamin jasno mówi o opowiadaniach z konkretnym limitem górnym i bez limitu dolnego.
A poza tym to nie jest konkurs na definiowanie, co jest szortem, a co nie (zapewniam, gdyby było według mojego rozumienia tego pojęcia, limity byłyby mniejsze ;P). To jest konkurs na opowiadanie fantastyczne z konkretnym motywem i w konkretnych limitach słów.
Ok, jasne. :)
Dziękuję, Wilku. :)
Pecunia non olet
Dzienobry Państwu, miło mi powrócić do żywych na portal po długiej przerwie i dołączyć do obecnej edycji konkursu jako Prawa Łapka Wilka. A zatem do poniedziałku, będzie czytane. :)
Remplis ton cœur d'un vin rebelle et à demain, ami fidèle
Rok szalonych powrotów XD
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
Poważna sprawa... Zaczynam zastanawiać się nad sensem zamieszczania tekstu przy tak surowym Jury. :)
Pecunia non olet
Ależ zapraszamy, zapraszamy. B)
Remplis ton cœur d'un vin rebelle et à demain, ami fidèle
Arszenik?
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
Nie wnikajmy, bardzo dobra herbatka, sama robiłam. B)
Remplis ton cœur d'un vin rebelle et à demain, ami fidèle
Z przyjaznej, kobiecej ręki to nawet trucizna lepiej smakuje ;P
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
Pecunia non olet
Przyrzekłem sobie nie brać udziału w konkursach, ale ta inicjatywa zacna, więc może spróbuję.
Przyrzekłem sobie nie brać udziału w konkursach
Ale czemu?
ale ta inicjatywa zacna, więc może spróbuję.
Kosmos to bazgranina byle jakich wielokropków!
Dzienobry Państwu, witamy pierwszych odważnych degustatorów herbatki bez arszeniku. B)
Remplis ton cœur d'un vin rebelle et à demain, ami fidèle
Ja nadążyć z czytaniem nie umiem... A jeden tekst lepszy od drugiego. :)
Pecunia non olet
Mój tekst jest w poczekalni na tym portalu, myślę, że wpisuje się w temat i ścieżkę B. Czy mogę się zgłosić czy uznać tekst za już opublikowany?
Sooskillerze, o ile dobrze zrozumiałam regulamin, teksty ze ścieżki B nie mają być na razie publikowane tu, lecz wysyłane mailem na podany adres. Poczekaj jeszcze na odpowiedź Jurorów/Organizatorów, lecz taki zapis tam widzę.
Pozdrawiam.
Pecunia non olet
Sooskillerze, dłuższy limit ścieżki B jest niejako bonusem za to, że tekst w razie dostania się do antologii jest dla czytelników czymś zupełnie nowym. Gdyby limit mieścił się w ścieżce A, rozważyłbym przypadek indywidualnie, ale w ścieżce B nie (zwłaszcza, ze tekst nie mieści się w limicie ścieżki B).
Tym niemniej dziękuję za zainteresowanie i jeśli napiszesz coś (lub masz w szufladzie coś wcześniej niepublikowanego), to zapraszam do uczestnictwa z innymi opowiadaniami :-)
Hej!
Jestem tu całkowitą świeżynką. Dopiero się zarejestrowałam. To mój pierwszy post.
Mam pytanie, czy tekst na konkurs może być 18+?
Bo szorta zainspirowanego obcością popełniłam, rodzina i znajomi zakrzyknęli jednym głosem, by zgłosić opowiadanie do konkursu koniecznie. Jednak tematyka i słownictwo wpisuje się w 18+, a próby wygładzenia tekstu rozwalą mi zamysł.
Koń jaki jest każdy widzi, a i tak darowanemu w zęby nie zaglądasz.
Cześć, Inanno, to musi się wypowiedzieć wilk zimowy, ale nigdzie nie jest napisane, że teksty muszą być grzeczne :)
Known some call is air am
Popieram Outta Sewera – mam nawet nadzieję, że wilk-zimowy się zgodzi i przeczytamy taki nie tylko niegrzeczny, ale wręcz grzeszny tekst ;)
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
Trochę krótko, żeby dużo grzechu zmieścić w tekście, ale za to dużo grzechu można sobie dopowiedzieć.
Choć tematyka na pewno grzeszna, a i język niesalonowy.
Koń jaki jest każdy widzi, a i tak darowanemu w zęby nie zaglądasz.
Również wydaje mi się, że regulamin nie stawia tu przeszkód, ale oczywiście formalny głos powinno zabrać jeszcze Jury. :)
Trochę krótko, żeby dużo grzechu zmieścić w tekście, ale za to dużo grzechu można sobie dopowiedzieć.
Choć tematyka na pewno grzeszna, a i język niesalonowy.
Przy takich zapowiedziach wszyscy będą czekać tylko na Twój tekst. :)
Pecunia non olet
Jak tylko wilk-zimowy da zielone światło to wstawię. Obiecuję.
Koń jaki jest każdy widzi, a i tak darowanemu w zęby nie zaglądasz.
Jestem.
W sensie jestem tu i komentuję.
Za to nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo temat dość nieostry.
Generalnie pewna doza możliwości jest, z drugiej trzeba mieć na względzie antologię jako całość. I jest jeszcze kilka podobnych kwestii na jedną i na drugą nóżkę.
Czyli “to skomplikowane”. A jeszcze dodaj do tego, ze trójka jurorów o różnych spojrzeniach na literaturę – i moga się zdarzyć zdania mocno rozbieżne.
Jeśli chodzi o kontrowersyjne teksty, to na przykład zdarzyło się, ze do zbioru dostały się:
– Tekst, co do którego mieliśmy rozkminy, czy nie jest zbyt wulgarny.
– Tekst, który operował scenami, które same w sobie niby nie było brutalne, a jednak mocno waliły w łeb wyobrażeniami brutalności. Do tego stopnia, ze jako koordynator zastanawiałem się, czy nie dać ostrzeżenia przed tekstem, że jest dla dorosłych odbiorców.
A z drugiej strony było kiedyś zgłoszenie tekstu, który pisany bardzo pięknym językiem odnosił się do bardzo okropnych i odrzucających rzeczy – tekst został odrzucony i osobiście uważam, ze nie powinien był być zgłaszany.
Kwestia więc tego, co rozumiesz przez 18+. Przeklinanie to jakby jednak co innego, niż np. wyobrażenia brutalnego gwałtu. A na to jeszcze się nakłada sposób opisania, czy to, czy “dla dorosłych” oznacza, ze dla kogoś tekst może być “nie tego”, czy też tak skrajnie odrzucający, że całą antologię skasuje w cholerę.
No. Czyli nie ma jednej odpowiedzi (ani na “bez problemu”, ani na “w żadnym razie”) i... musisz zdać się na własne wyczucie :-)
Tłumacząc z wilkowego na nasze: powiedzą Ci w komentarzach czy jest OK ;) Jakby co, to skasujesz taga konkursowego i napiszesz coś nowego :D
Known some call is air am
Taga, nie opowiadanie :)
entropia nigdy nie maleje // Outta Sewer: Jim, indioto Ty, nadal chyba nie rozumiesz
W komentarzach mogą powiedzieć różnie, komentujący to nie jury ;P
Nadal więc powtórzę: zdaj się na własne wyczucie.
W całej historii ZS tylko raz poprosiłem o usunięcie tekstu ze ścieżki A, ale tam było całe combo nieprawidłowości.
BTW, a propos opinii komentujących. Był tez przypadek autora, który napisał tekst, a potem pod wpływem komentarzy mocno go zmienił. Nie dość, że potem wyszło w trakcie oceniania, że różni jurorzy czytali zupełnie różne wersje tekstu, to generalnie, jak już sob ie ustaliliśmy, co kto czytał, uznaliśmy, że stan sprzed zmian był lepszy.
W komentarzach mogą powiedzieć różnie, komentujący to nie jury ;P
Wilku, przeciez nie zasugerowałem, że w komentarzach powiedzą jej użyszkodnicy – w domyśle zostawiłem “jury”, które ma powiedzieć czy jest git :)
PS. Własne wyczucie to też nie jury :P:P
Known some call is air am
Same Zapomniane Sny można śledzić m.in. na:
Ten link na instagram projektu jest poprawny, bo zdaje się przenosić na czyjś prywatny profil?
„Często słyszymy, że matematyka sprowadza się głównie do «dowodzenia twierdzeń». Czy praca pisarza sprowadza się głównie do «pisania zdań»?” Gian-Carlo Rota
Ale siara -_-‘
Oczywiście prawidłowy link to:
https://www.instagram.com/zapomnianesnypl/
Dzięki za zauważenie, już poprawione!
FB prawidłowy, problem był z linkiem do insta.
“Ta karczma “Obcość” się nazywa!" Pomysł na opko z nazwą Obcość jest naprawdę przedni.
Ale bez heheszków, może się zepnę i coś wstawię (oprócz siebie).
Pozdro!
Che mi sento di morir
Jak dużych modyfikacji w tekście można dokonywać w tekście ze ścieżki A po dacie oddania?
facebook.com/tadzisiejszamlodziez
Jak dużych modyfikacji w tekście można dokonywać w tekście ze ścieżki A po dacie oddania?
Kosmetycznych. Literówki, błędy stylistyczne itp.
Natomiast nie można zmieniać fabuły, istotnych szczegółów itp.
Cytując zasady:
pościeranie kurzu tak, przemeblowanie nie
Zastanawia mnie, co z tekstami, zgłoszonymi tu na Konkurs, lecz nieoczekiwanie usuniętymi (kiedy?). Czy liczy się ich obecność na Portalu, data zakończenia przyjmowania zgłoszeń, czytania przez Jury itp.? Pojawiły się nominacje do biblioteki, a także liczne pochwały komentujących, a tu np. znakomity debiut – “Latawiec” Pana Maliny zniknął...
Pecunia non olet
A tak się zastanawiałam, który tekst zniknął! Szkoda, nie zdążyłam skomentować, a rzeczywiście był dobry :(
deviantart.com/sil-vah
Nawet nie mam pewności, czy to jedyne tutejsze zgłoszenie na ten konkurs, tak niespodziewanie wycofane. Rzeczywiście szkoda, że przepadło.
Pecunia non olet
Czy tekst zgłoszony na ścieżkę B będzie można kiedyś opublikować na portalu? Kiedy?
Zniknął dokładnie jeden tekst, tez się w jury zastanawialiśmy który :/
Ktoś wie w ogóle dlaczego?
“Czy tekst zgłoszony na ścieżkę B będzie można kiedyś opublikować na portalu? Kiedy?”
Z racji tego, że projekt jest prowadzony w taki sposób, aby poprzednie antologie co jakiś czas były tu i tam promowane wolałbym jednak, by autorzy zastanawiali się jak polecać ludziom ebooki, a nie jeszcze przed wynikami zastanawiali się, kiedy zrobić reprint ;P
Zniknął dokładnie jeden tekst, tez się w jury zastanawialiśmy który :/
Ktoś wie w ogóle dlaczego?
Całe szczęście, że tylko jeden, chociaż i jego żal. Powodów nie znam, nie zerkałam tam zbyt często, ale pamiętam, że zamieszczane komentarze pełne były gratulacji dla trafności przekazu oraz zdumiewającego (jak na debiut, w dodatku – konkursowy) stylu. Autor zaszokował wielu z nas. O ile dobrze pamiętam, sama początkowo dziwiłam się, że nie reagował na tak liczne pochwały. Nie wiem, czy jakikolwiek wpis Autora w komentarzach pojawił się później, wyjaśniając powód usunięcia.
Pecunia non olet
Może, wczuł(a) się za bardzo w rolę i postanowił(a) zostać obcym? :) Jeśli tak, to udało się...
UWAGA!
Ponieważ w ekipie jurorskiej nie będziemy w stanie zdążyć z pierwotnie zakładanymi terminami, ogłoszenie wyników zostanie przesunięte. Nowy termin to “do końca czerwca 2023” (choć postaramy się wcześniej).
Ło Matko, to nas załatwiliscie:)
Ładnie, że rok podali;)
"nie mam jak porównać samopoczucia bez bałaganu..." - Ananke
Trzeba być w życiu precyzyjnym :>
Fun fact: tekstów było jednak łącznie równo 150. Nic nie orzepadło, po prostu źle wcześniej policzyliśmy :) Proces ustalania wyników w toku :)
June is coming;D
"nie mam jak porównać samopoczucia bez bałaganu..." - Ananke
Aaaauuuuuuu
Połowa czerwca juuż :) au, auu! what does the wolf say?
Bez sztuki można przeżyć, ale nie można żyć
I nawet rok zaznaczył ;P
Tydzień do końca czerwca o.o
Kto wie? >;
Jak ten czas leci ????
"nie mam jak porównać samopoczucia bez bałaganu..." - Ananke
Myślicie, ze już czas ogłosić odroczenie? :D
Tak.
Pecunia non olet
Let's go Champ:) póki żyją jeszcze ludzie będący świadkami kiedy ten konkurs startował:)
Już czas ogłosić wyniki!;)
póki żyją jeszcze ludzie będący świadkami kiedy ten konkurs startował:)
Dobre;)
"nie mam jak porównać samopoczucia bez bałaganu..." - Ananke
Nie jestem już tym samym człowiekiem, którym byłem, kiedy ten konkurs startował
O to właśnie, nilfheimie, chyba Wilkowi chodziło – obcość pełną gębą ;)
Known some call is air am
Wciąż jestem obcy...
"nie mam jak porównać samopoczucia bez bałaganu..." - Ananke
A więc, im dłużej czekamy na wyniki, tym lepiej.
Nie jestem już tym samym człowiekiem, którym byłem, kiedy ten konkurs startował
Zaraz... To Ty jesteś człowiekiem? :o
Zaraz się okaże, że tu sami obcy pisali o ludziach... :))
Pecunia non olet
Zaraz... To Ty jesteś człowiekiem?
Czasami, zależnie od humoru